Milyonları ilgilendiriyor: Türkiye'de sigorta başlangıcı olup yurt dışında bulunanlar dikkat! Sigortanız iptal edilmiş olabilir

Son zamanlarda emeklilikte yaşa takılanlar ile yapılan düzenlemeler ile birlikte sigorta çalışanları da pek çok konu hakkında merak ettiklerini paylaşmaya başladı. Bu konulardan bir tanesi de sigorta başlangıç döneminde yurt dışında bulunan kişilerdi. İşte detaylar...

Milyonları ilgilendiriyor: Türkiye'de sigorta başlangıcı olup yurt dışında bulunanlar dikkat! Sigortanız iptal edilmiş olabilir

Türkiye'de 4a kapsamında sigortası olan fakat o dönemde yurt dışında bulunan kişilerin Türkiye'deki sigortasının kesilip kesilmeme durumu herkes tarafından merak konusu olmuştu. Durum bu şekilde olunca da konu ile ilgili pek çok kişi internet ortamında bilgi alabileceği yerlere bu soru hakkında araştırma yaparak sorularını paylaşmaya başladı.

YURT DIŞINDA BULUNAN SİGORTALILAR

Bu konuda bilgi sahibi olabileceği bir internet ortamında sigorta başlangıç tarihinde yurt dışında bulunduğu tarihte Türkiye'de 4a kapsamında sigorta girişinin olduğunu dile getiren bir kullanıcı sigortasının iptal edilip edilmeyeceği konusunda endişeye kapıldı. Durum bu şekilde olunca da konu ile ilgili aynı durumu yaşayan kişilerin merak ettikleri de artmaya başladı.

Konu ile ilgili gelen açıklama şu şekildeydi; "4a kapsamındaki sigortalılığı basladığı tarihte yurt dışında oldugu tespit edilenlerin sigortaliligi iptal edilir."

BELGE GEREKEBİLİR

Bunun yanı sıra sigortalılığın devam etmesine rağmen başlanan bu tarihte yurt dışında olduğu tespit edilen kişilerin görevlendirildiğine dair kanıt istendiği hakkında da bir açıklama yapıldı. Açıklamada bu duurmun belgelenmesi gerektiği konuşuldu. Yapılan açıklamada, "Sigortaliligin basladigi tarihte Turkiye’de olup sigortaliligi devam ederken yurt disina cikanlar icin gorevlendirildigine dair durumun belgelenmesi gerekir." ifadelerine yer verildi.

Bu nedenle de bu durumu yaşayan kişileirn sigortalarının iptali gibi önemli bir konu ile karşı karşıya kalabilecekleri için dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.