Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Trafik kanunu değişti , Artık cezalar...

Bugün Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre yabancı vatandaşların cezalarının araç sahiplerine yazıldığı kanun iptal edildi. Anayasa'ya aykırı bulunan bu kanunun bu sabah itibariyle iptal edildiği açıklandı. İşte detaylar...

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Trafik kanunu değişti , Artık cezalar...

Bu sabah Resmi Gazete'ye göre Trafik Kanunu'nun değiştiği öğrenildi. Trafik kanununda yer alan "Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülerin trafik cezaları, cezanın yazıldığı araç sahibine tahsis edilir" kanunu Anayasa'ya aykırı bulundu. Anayasa tarafından aykırı bulunan bu hüküm bu sabah itibariyel iptal edildi. İşte detaylar...

YÜKSEK MAHKEMEYE BAŞVURULDU!

Yüksek Mahkeme tarafından incelenmeye alınan bu kanunun Anayasa'ya aykırı olduğu açıklandı. Bu açıklama ile birlikte pek çok yabancı sürücünün Türk plakalar ile birlikte aldıkları cezanın araç sahibine yazılması hükmü doğru bulunmadı. Anayasa'ya da son derece aykırı bulunan bu hükmün kaldırılmasına karar verildi.

Bu kararın alınmasının hemen ardından ise bu sabah Resmi Gazete'de artık yabancı sürücülerin de cezalarının kendi şahıslarına ait olduğu belirtildi. Belirtilen bu kanun ile birlikte Anayasa'nın 38. maddesinin yedinci fıkrasında yer alan hükme göre ceza sorumluluklarının şahsa ait olduğu belirtildi.

KANUN İPTALİNE KARAR VERİLDİ!

Kanunun iptal edilme gerekçesi ile birlikte artık cezaların şahsi olduğu ise şu sözler ile açıklandı...

"Cezaların şahsiliğinde amaç, bir kimsenin işlemediği bir fiilden dolayı cezalandırılmamasıdır. Diğer bir ifadeyle kimsenin başka birinin icra ettiği fiil nedeniyle sorumlulukla karşılaşmamasıdır. Kural ise Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülerin trafik cezalarının, cezanın yazıldığı araç sahibinden tahsil edilmesini hükme bağlamak suretiyle aracını yabancı sürücülere vermekten başka bir fiili bulunmayan araç sahiplerinin gerçekleştirmediği ya da iştirak etmediği trafik kabahatinden sorumlu tutulmasına ve cezalandırılmasına neden olmaktadır. Bu itibarla kural ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Kural, Anayasa'nın 38. maddesine aykırıdır."