Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den yanlış eğitim açıklaması: Benim kastım 20 yıl öncekiydi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, daha önce yaptığı "yanlış eğitim" açıklaması hakkında konuştu. Kendisinin kast ettiği konunun bu olmadığına değinen Özer, konuya açıklık getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den yanlış eğitim açıklaması: Benim kastım 20 yıl öncekiydi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bundan kısa bir süre önce yaptığı açıklamada eğitim sisteminin yanlış olduğundan bahsetmişti. Konu ile ilgili eleştirel bir tutum içinde olan Özer'in bu açıklamaları yeniden gündeme geldi. 'Yanlış eğitim' açıklamasının farklı bir şekilde yorumlandığını iddia eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya açıklık getirdi.

YANLIŞ EĞİTİM POLİTİKA AÇIKLAMASI

Bakan Özer daha önce konu ile ilgili, "Bu eğitim sistemi ne çektiyse toplumsal mühendislik projelerinin eğitim sistemine yansıması olan yanlış eğitim politikalarından çekti. İşte kat sayı uygulaması da bunlardan bir tanesiydi. İmam hatip liselerinin ve meslek liselerinin yükseköğretime erişimini engellemek için yapılan bu müdahalenin maliyetini bu toplum çok büyük bedeller ödedi. Biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak hem iş gücü piyasasının talebini karşılayamamaktan dolayı, bir taraftan okullar arası başarı farkının oluşmasından dolayı ve en önemlisi ortaokul sisteminin bir türlü dengesini bulamamasını getirmiş olduğu maliyetler ödeyerek geçirdik." demişti.

Ardından bu açıklamalarının yanlış anlaşıldığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Özer, 20 yıl öncesini kast ettiğini dile getirdi.

BENİM KASTIM ÖNCEKİ EĞİTİM POLİTİKALARIYDI

Konu ile ilgili yanlış anlaşıldığını dile getiren Bakan Mahmut Özer, "Bir konuşmamda dedim ki 'Ne çektiyse bu ülke, yanlış eğitim politikalarından çekti.' Ama benim kastım bu 20 yılın dışındaki, önceki eğitim politikalarıydı. Orayı cımbızlamışlar. Sanki son 20 yılı, daha önceki milli eğitim bakanlarımızın yaptığı reform girişimlerini eleştiriyormuşum gibi bir bağlama oturtmuşlar." dedi.