Mevduat Faizleri Yükseliyor! Deutsche Bank Kur Korumalı Sistemi Değerlendirdi! Kur Korumalı Mevduatta Merak Edilen Sorular!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kur korumalı sistemin merak edilenleri paylaşmasının ardından, Deutsche Bank’tan kur korumalı mevduat değerlendirmesi geldi…

Mevduat Faizleri Yükseliyor! Deutsche Bank Kur Korumalı Sistemi Değerlendirdi! Kur Korumalı Mevduatta Merak Edilen Sorular!

Türkiye’de kısa bir süre önce uygulanmaya başlayan kur korumalı TL mevduat sistemi kapsamında, yeni düzenlemeler ile birçok detay ortaya çıkıyor. Öte yandan Almanya’nın en güçlü bankalarından Deutsche Bank gibi finans kuruluşlarından sisteme ilişkin değerlendirmeler de gecikmedi. Türk bankalarının 32 günlük mevduat faiz oranlarında ise artış görülmeye devam ediyor.

Deutche Bank Yeni Mevduat Sistemini Değerlendirdi!

Deutsche Bank, geçtiğimiz günlerde kur korunla TL vadeli mevduat sistemini değerlendiren bir araştırma raporu yayımladı. TL’de, söz konusu uygulama ile olası bir değer kaybı yaşanması halinde mali yükün ciddi şekilde artacağı belirtildi. Türkiye’nin TL’nin değer kaybına yönelik çok daha hassas hale geldiği de dikkat çeken başlıklar arasında yerini aldı.

Hükümetin ise döviz cinsi borçlarının yüzde 66’ya ulaştığına da dikkat çeken Deutsche Bank, 20 Aralık’tan itibaren kurda görülen düşüş sonrasında bu oranın daha da artmasını bekledikleri belirtildi.

Kur Korumalı Mevduat Hakkında Merak Edilenler!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kur korumalı mevduat sistemine ilişkin merak edilen detaylar, ‘’10 Soruda Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı’’ başlıklı bir yazıda açılandı. Buna göre, yurt dışında işçi, serbest meslek veya müstakil iş sahibi Türk vatandaşları ile yerleim yeri Türkiye’de olan gerçek kişiler hesap açabilmektedir.

Vade başı/vade sonu kuru olarak, TCMB tarafından saat 11’de açıklanacak döviz alış kurlarına göre hesap açılışında dikkate alınacak kurlar belirlenecektir.

Kur Korumalı TL Mevduat Faiz Oranları Ne Kadar?

Kur kurumalı hesaplar için bankalar tarafından işletilecek faiz oranlarına yönelik herhangi bir sınırlama olup olmadığı ise merak edilen diğer konular arasında yer alıyor. Düzenleme kapsamında belirlene kriter ise bankaların TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarının altında olmayacak şekilde uygulanmasıdır.

Azami faiz oranları ise bankalar tarafından asgari faiz oranının en fazla 300 baz puan üzerinde belirlenmesi şeklindedir. 21 Aralık 2021 ve 31 Aralık 2022 tarihleri arasında ilgili hesapların açılması mümkün olacaktır.