Merkez Bankası PPK Toplantısı Ne Zaman, Saat Kaçta? TCMB 2022 Nisan Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Piyasaların gözü Nisan ayı Merkez Bankası PPK Toplantısı'nda. Haftanın öne çıkan gündem maddelerinden biri Merkez Bankası faiz kararı. TCMB PPK faiz toplantısı ne zaman, Merkez Bankası faiz kararı hangi gün açıklanacak, saat kaçta? Haberimizde.

Merkez Bankası PPK Toplantısı Ne Zaman, Saat Kaçta? TCMB 2022 Nisan Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Haftanın ilk gününde Merkez Bankası PPK toplantısı gündeme geldi. Dünya geneli enflasyon verileri ile Türkiye ve Avrupa Merkez Bankalarının faiz kararı ekonominin gündem maddelerinden. Para Politikası Kurulu Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanacak. Faiz Kararı da perşembe günü açıklanacak. Ekonomistler, Merkez Bankası'nın politika faizini sabit bırakacağı görüşündeler. TCMB geçtiğimiz aylarda da faizde değişikliğe gitmemişti.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Merkez Bankası faiz kararı, 14 Nisan 2022 Perşembe günü 14.00'da açıklanacak. Piyasaların açıklanacak faiz kararı için beklentisi, politika faizinde değişiklik yapılmayacağı yönünde. Fakat geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamları nedeniyle toplantıdan sürpriz faiz artırım kararı da çıkabilir.

Salı günü de ABD'den gelecek enflasyon rakamları büyük önem arz ediyor. 40 yılın zirvesine çıkan enflasyon rakamları nedeniyle FED, faiz artırımı için çalışmaları hızlandırdı. Dünyada dolar güçlendi, altın fiyatları üzerinde de baskı oluştu. Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı, ECB Başkanı Christine Lagarde'ın konuşmaları piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Önümüzdeki hafta da Fransa, Almanya ve İngiltere'den enflasyon rakamlarının gelmesi bekleniyor.

MART 2022 FAİZ KARARI NE OLMUŞTU?
Merkez Bankası'nın son toplantısı 17 Mart 2022 tarihinde yapıldı. Toplantının ardından da faiz kararı açıklandı. Son alınan kararda: "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir." ifadelerine yer verilmişti.

Kur krizine neden olan 500 baz puan indirim yapıldı. İndirimin ardından Merkez Bankası faizi %14'e düşürdü. Ocak, Şubat ve Mart aylarında da faiz kararı sabit tutuldu.

BÜYÜMEDE DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

S&P 2022 küresel ekonomik büyüme tahmini %4,2'den %3,6'ya düşürdü. 2022'de Türkiye'de ortalama olarak %55 oranında bir enflasyonu tahmin eden S&P, Merkez Bankası'nın politika faizini 2022 sonuna kadar %9,5'e indireceğini tahmin ediyor. Dolar/TL'nin 2022 yılında ortalama 15,3 , yıl sonunda ise 16,0 olması bekleniyor.

SONRAKİ HABER