Merkez Bankası Mart Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? TCMB PPK Toplantısı Ne Zaman?

Ülke içerisinde ki pek çok mali alana yansıyan Merkez Bankası faiz kararı, merakla bekleniyor. TCMB’nin mart ayı toplantısının ne zaman yapılacağı sık sık araştırılan konu başlıkları arasında yer aldı. Öte yandan MB Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları da yayınlandı. Anketten, ne sonuç çıktı? Faizler yükselecek mi?

Merkez Bankası Mart Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? TCMB PPK Toplantısı Ne Zaman?

Geçtiğimiz dönemin son çeyreğinde hem altın piyasasında hem de döviz kurlarında yaşanan ani artışlar, sade vatandaşların dahi ekonomi piyasalarını yakından takip etmelerine sebep olmuştu. Buna bağlı olarak yeni dönemde ortaya çıkan Rusya- Ukrayna savaşının etkisi ile tekrar harekete geçen piyasalara, Merkez Bankası’nın mart ayı faiz kararının nasıl etki edeceği merak konusu oldu. Merkez Bankası PPK toplantısından ne karar çıkacağı, faizlerin yükselip yükselmeyeceği en çok araştırılan konu başlıkları arasında ki yerini aldı.

Merkez Bankası PPK Toplantısı Ne Zaman?

Haber

Giderek artan enflasyon oranlarından sonra bir de Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaş harekâtını başlatmış olması, ekonomi piyasalarının tekrar yukarı yönlü hareketler sergilemesine sebep oldu. Bu esnada mart ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası PPK toplantısından çıkacak olan faiz kararının, piyasaları hangi yönde etkileyeceği de merak konusu oldu. Konuya dair oluşan meraklar, 17 Mart tarihinde gerçekleştirilecek olan PPK toplantısının ardından saat 14:00’te açıklanacak olan faiz kararı ile birlikte giderilmiş olacak.

Faiz Artırımı Olacak Mı?

Piyasa içerisinde ki pek çok ekonomik dengenin sağlanması adına oldukça önemli bir yapı taşı olan faiz oranının, yeni ay içerisinde artırılıp artırılmayacağı merak konusu oldu. Konu ile ilgili olarak piyasa analistlerinin çeşitli senaryoları bulunurken, bu esnada Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları ortaya çıktı. Anket verilerinden elde edilen sonuca göre katılımcıların, mart ayı içerisinde ki faiz beklentilerinin sabit yönlü olduğu bilgisi kaydedildi.

TÜFE Tahmini Arttı!

50 kişiye uygulanan Piyasa Katılımcıları Anketi sonucuna göre yıllık TÜFE beklentisinin arttığı gözlendi. Katılımcıların verdikleri cevapların analizi sonucunda yıllık TÜFE beklentisi oranı, yüzde 26,43 olarak kaydedildi.