Merkez Bankası Kararı Ne Zaman? TCMB'nin Yılın Son Kritik Toplantısı Öncesi Piyasalar Hareketli

Merkez Bankası'nın 2021 Aralık ayının son toplantısını yapmasına saatler kaldı. Piyasalarda ise karar öncesi dalgalanmalar yaşanıyor. Peki TCMB kararı ne zaman, Merkez Bankası kararı ne olur?

Merkez Bankası Kararı Ne Zaman? TCMB'nin Yılın Son Kritik Toplantısı Öncesi Piyasalar Hareketli

Küresel düzeyde piyasalar için son derece kritik bir hafta başladı. 20’den fazla merkez bankasının kararını açıkladığı ve Cuma gününe kadar da devam edecek açıklamalar ile 2021 yılının son kararları belli oluyor.

Türkiye’de ise TCMB kararının yanı sıra, ABD Merkez Bankası Fed’in açıklayacağı yeni kararlarda piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Özellikle son iki gündür dolar/TL’nin 14 lira üzerine çıkmasının ardından TCMB’nin faiz kararının ne olacağı merakla bekleniyor.

TCMB Faiz Toplantısı Ne Zaman?

Hafta boyunca piyasalarda yaşanan hareketlilik, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından 16 Aralık 2021’de yapılacak toplantı öncesinde hızlandı. Yarın saat 14.00’da yapılacak toplantı sonrasında ne yönde karar verileceği ise merakla bekleniyor.

Ekonomistlerin Faiz Beklentisi

Piyasalarda ekonomistlerin TCMB’nin yılın son faiz kararının ne yönde olacağına dair tahminler de gelmeye başladı. Kur üzerinde karar öncesinde görünen baskının, yarın gelecek açıklama ile normal seyrine dönmesi bekleniyor. Ancak TCMB’den faiz indirimine ilişkin herhangi bir sinyal gelmemesi ise yaşanan hareketliliğin devam edeceği yorumlarını doğurdu.

Ekonomistlerin beklentisi ise TCMB tarafından 100 baz puanlık yeni bir indirim daha yapılacağı yönünde. Ancak kurda yaşanan son dalgalanmalar ve Merkez Bankası’nın dolara müdahale 4 defa müdahalede bulunması faizlerin sabit kalma ihtimalinin de ortaya çıkmasına neden oldu. Ancak faiz artırımına yönelik ne hükümetten ne de TCMB’den bir sinyal gelmemesi bu ihtimalin düşük olduğu yorumlarına neden oldu.

FED Kararı Yakından İzlenecek

Yurt içinde Merkez Bankası toplantısı beklenirken, Türkiye başta olmak üzere küresel piyasalarda FED kararları merak edilmeye başladı. Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak diye merak eden piyasalarda, özellikle altın fiyatlarında gerileme görülmeye devam ediyor. 16 Aralık’ta gelecek TCMB kararı sonrasında, 4,5 milyar dolara yaklaştığı tahmin edilen kur müdahalesinin etkisinin önümüzdeki dönemde görülmeye devam edeceği düşüncesi de güçlenmiş durumda.

ABD Merkez Bankası Başkanı tarafından bugün yapılacak açıklama ile FED’in yeni faiz kararı ve piyasalara ilişkin değerlendirmeleri piyasalara yön verecek. Merkez bankalarının kararları öncesinde ise tüm piyasalarda hareketlilik devam ediyor. Dolar/TL ise karar öncesi 14,66 lira seviyesinde ilerleyişini sürdürüyor.