Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Merkez Bankası Faiz Beklentisi Ne? Piyasalarda Endişeli Bekleyiş Sürüyo

TCMB PPK tarafından 2021 yılının son toplantısı gerçekleştirilecek. İşte piyasaların odaklandığı kritik toplantı hakkında detaylar…

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Merkez Bankası Faiz Beklentisi Ne? Piyasalarda Endişeli Bekleyiş Sürüyo

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının yapılacağı tarih merakla bekleniyor. Döviz ve altın piyasalarında arka arakaya gelen faiz indirimleri sonrasında yaşanan sert dalgalanmalar sonrasında piyasalar yeni toplantı kararlarına odaklanmış durumda.

Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan toplantıda Merkez Bankası faizleri indirme kararı almıştı. PPK kararı sonrasında yüzde 16 seviyelerinde olan politika faizlerinde 100 baz puanlık indirim daha yapılarak yüzde 15 seviyesine çekildi. İndirim sonrasında ise TL’nin yabancı para birimleri karşısında değer kaybı da hızlanmış oldu.

Merkez Bankası Aralık Ayı Faiz Toplantısı Ne Zaman?

2021 yılının son faiz kararlarının açıklanacağı hafta başladı. 16 Aralık 2021 saat 14.00’te yapılması planlanan toplantı tüm piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Yeniden TCMB’nin faiz indirimine gitmesi halinde piyasalarda ne gibi bir hareketlilik yaşanacağı ise merak edilmeye başladı.

TCMB’nin yanı sıra 13 – 17 Aralık haftasında küresel düzeyde 20’den fazla merkez bankası tarafından yılın son kararları açıklanacak. Piyasalarda merkez bankalarının kararlarının hafta boyunca takip edilecek olması ise endişeleri artırmış durumda.

Yılın Son Kararları Öncesi Piyasalarda Sakinlik

16 Aralık’ta bir araya gelecek TCMB’nin yanı sıra hafta 13 Aralık’tan itibaren hafta boyunca birçok gelişmiş ülke ekonomisinin merkez bankaları tarafından yeni kararlar açıklanacak. ABD Merkez Bankası (FED), İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından açıklanacak kararlar TL karşısında sert yükseliş yaşayan dolar ve euro için yeni seyrin nasıl olacağı belirlenecek.

TCMB tarafından son toplantıda alınan kararların ardından piyasalarda yaşanan olumsuz havanın devam etmesi bekleniyor. Özellikle yeni bir faiz indiriminin daha geleceğine dair Merkez Bankası’nın güçlü sinyaller vermesi piyasalarda fırtına öncesinde sessizliğe neden oldu. Hafta boyunca takip edilecek piyasa verileri ve merkez bankalarının kararları, yeni yıldan itibaren piyasaların en yönde bir seyir izleyeceği konusunda fikir verecek. TCMB PPK ise 16 Aralık’ta bir araya geliyor.