Merkez Bankası, banka faizlerine el koydu! Resmî Gazete'de yayınlandı: Faiz oranları düşürüldü!

Son dönemlerde ekonomik piyasalarda yaşanan dalgalı hareketlerden sonra banka faizleri de oldukça yükseldi. Ancak bankaların müşterilerine sağladıkları hizmetler için uyguladıkları yüksek faiz oranları, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası engeline takıldı. Resmî Gazete’de yayınlanan karar ile birlikte, faiz oranları düşürüldü. İşte TCMB banka faizi müdahalesine ilişkin haberin ayrıntıları…

Merkez Bankası, banka faizlerine el koydu! Resmî Gazete'de yayınlandı: Faiz oranları düşürüldü!

Geçtiğimiz yılın kasım ayından itibaren yükselişe geçen dolar kuru, aralık ayı itibari ile 18 TL seviyesini görmüştü. Dolar kurunda ki artışa paralel olarak diğer kurlar ve altın piyasası da yükselmiş ve vatandaşa sağlanan her türlü hizmetin fiyatına yüksek seviyede zamlar uygulanmıştı.

Aralık ayı itibari ile Merkez Bankası tarafından piyasalara yapılan bilinçli müdahaleler ve gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında alınan liralaşma kararları, her ne kadar döviz kurlarını ve altın fiyatlarını geriletmeyi başarmış olsa da zamlı hizmet fiyatlarının hemen hemen hiçbirinde bir indirim uygulanmadı. Son dönemde ekonomik piyasalarda yaşanan artışlardan sonra yükseltilen banka faizleri de yeni yıl itibari ile yükselişini sürdürmeye devam ederek, hali hazırda sarsılan vatandaş bütçesinin daha da fazla zarar görmesine sebep oldu.

Bugün itibari ile Merkez Bankası tarafından verilmiş olan kararın Resmî Gazete’de yayınlanmasından sonra banka faizlerinin düşürüldüğü ilan edildi. Vatandaşı sevindiren bu haber sonrasında diğer zamlı hizmetlere de indirim yapılacağı beklentisi oluştu.

TCMB Başkanı Onaylamamıştı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçtiğimiz hafta 2022 yılının ilk enflasyon raporunu açıklamıştı. Raporun açıklanması esnasında baka faizlerine de değinen Başkan Kavcıoğlu, bankaların yüzde 14 gibi bir oranla MB tarafından fonlandığını açıkladı. Kavcıoğlu, bankaların yeni dönem itibari ile yükseltmiş oldukları faiz oranlarını ise doğru bulmadığını dile getirdi.

Faiz Oranları ile İlgili Karar Resmî Gazete’de Yayınlandı!

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen enflasyon raporu açıklamasından sonra Merkez Bankasından konuya yönelik bir hamle geldi. Yeni haftanın ilk günü itibari ile MB banka faizleri ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldı ve karar Resmî Gazete’de yayınlandı.

Banka Faizleri Güncellendi!

Resmî Gazete’de yayınlanan MB kararına göre 1 Şubat itibari ile banka faizleri değişecek. Karara göre azami kredi kartı faizi %1,80, referans faizi ise %1,25 olarak ilan edildi.