Memur olmayanlar kamu lojmanlarında oturabilir mi? Kiralık lojman ilanları

Kamu kurumlarında çalışan personeller için ayrılan lojmanlar normal vatandaşlar tarafından kiralanabilir mi? Lojmanlar nasıl kiralanır? Neler yapmak gerekiyor?

Memur olmayanlar kamu lojmanlarında oturabilir mi? Kiralık lojman ilanları

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar için devlet lojman imkanı sunuyor. Türkiye'nin birçok şehrinde çeşitli devlet kurumlarına ait lojmanlar bulunuyor ve o şehirlerde görev yapmaya giden kamu personelleri ayrılan lojmanlarda ikamet ediyorlar.

Lojmanlar sadece kamu personelleri için ayrılırken bazı kurumlar bu durumu değiştiriyorlar.

Boş kalan lojmanlar normal vatandaşların kullanımına sunuluyor. Vatandaşlar bu lojmanları kiralayabilir ve uzun süreli kullanabilirler. Öyle ki bazı kurumlar boş lojmanlar için 3 yıllık sözleşme imzalıyorlar.

LOJMANLAR NASIL KİRALANIR?

Kamu kurumları ellerinde olan ve boş durumda bulunan lojmanlar için ilanlar yayımlarlar. Bu ilanlar kurumların sitesinden duyurulur. Ayrıca vatandaşlar milli emlak müdürlüğü ile basın ilan kurumu web sitelerinden bu duyurulara ulaşabilir, günlük aylık haftalık takip edebilirler.

Lojman kiralanması için yayımlanan duyuruların ardından ise vatandaşlar başvuru yaparlar.

Lojmanlar için ilan yayımlanmasından sonra vatandaşlar kılavuzu incelerler. Kılavuzda yer alan rakamlar vatandaşlara uygun olur ve kiralanan lojman beğenilirse başvuru işlemleri için ilk adım atılır.

Lojmanlar ihale ile kiralanırlar. Bu kapsamda önce ihaleye katılım sağlanması gerek. Bu durumda vatandaşlar kuruma gidecek ihale şartnamesini görecekler. Şartnameyi alacak vatandaşlar imzalayacaklar.

Ardından lojmanların ihalesi için başvuru işlemlerinde ikinci adım geçici teminat bedeli ödenmesi. Bu ücret ihaleye katılım için temimat adına ödenir ve geçicidir.

Ödemeyi yapan vatandaşlar daha sonra başvuru evraklarını derler ve kuruma giderler. Başvuru işlemleri bu şekilde tamamlanır.

Son aşama ise ihaleye katılım teklif sunulması ve sözleşme imzalanmasıdır.

Kurumlar genellikle 1 ve 3 yıllık süreler için sözleşme imzalarlar. Vatandaşlar fiyatların kendilerine uygun olması durumunda 3 yıl boyunca lojman kiralayıp oturabilirler.