Memur olabilmek için aranan şartlar nelerdir? Devlet memuru nasıl olunur?

Özellikle de iş arayan pek çok vatandaşın en çok merak ettiği konulardan biri de devlet memuru olmak için gereken şartlar oldu. Devlet memuru olabilmek için hangi şartların arandığı ve istenildiği en çok arananlara girdi. Peki devlet memuru olabilmek için gereken şartlar nelerdir?

Memur olabilmek için aranan şartlar nelerdir? Devlet memuru nasıl olunur?

Devletin bünyesinde sürekli olarak belirlenen hizmeterde çalışmak üzere çalışan kişiler memur olarak adlandırılaktadır. emur olarak çalışmak isteyen kişilerin belli başlı şartları karşılaması gerekmektedir. Bu şartları sağlamayan kişiler memur olamadığı gibi şartlara uyan kişiler ise kanunlarca belirlenen hak ve sorumluluklar dahilinde belli bir maaş ile devlet bünyesinde çalışmaktadır. Peki devlet memuru olabilmek için gerekli olan şartlar nelerdir?

MEMUR OLMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesine göre devlet memuru olmak isteyen kişilerin taşıması gereken belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Bu özelikler ise başlıca şu şekildedir;

  • Kişilerin T.C. vatandaşdaşı olması,
  • 18 yaşıı doldurmuş olması,
  • Erkek adayların askerlik ile ilişkisinin kalmamış olması,
  • Akıl sağlıklarını yerinde olması,
  • Alım yapılacak olan kadrolara göre değişiklik göstermek le birikte en az ortaokul mezunu olunması,
  • Kasten işlenen bir suçtan 1 sene ya da daha fazla ceza almamış olması,
  • Hırsızlık, dolandırıcılık, zimmet, ihaleye fesat karıştırma, kaçakçılık veya sahtecilik gibi suçlardan affa uğramış olsa dahi hüküm giymemiş olması gerekmektedir.

Bu şartlar memurluk için gerekli ola tmel şartlar olarak bilinmektedir. Herhangi bir kadtoya girmek isteyen vatandaşların o kadro için konula özel şartları da sağlaması gerekmektedir. Örneğin bir kadro için lise mezunu kişiler aranırken başka bir kadro için de lisans mezunu kişiler aramaktadır. Bu nedenle de başvuru yapacak olan kişilerin sadece bu detayları göz önünde bulundurarak başvuru yapmaması önemlidir.

MEMUR ALIMLARINDA KPSS SINAVI

Bir diğer önemli madde ise KPSS sınavıdır. Kadrolu bir şekilde devlet memuru olmak ve bu hklardan yararlanmak isteyen vatandaşların girmeleri gereken KPSS sınavı bulunmaktadır. Bu sınava giren kişilerin aldıklar punlar ile istenilen kadrodaki puanlar karşılaştırılmaktadır. Ortaya çıkan sonu dahlinde alımlar yapılabilmektedir.

Bu KPSS sınavında hangi alandan ve kaç puandan alım yapılacağı o kadroya ve kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bunlar haricinde de boy, yaş, kilo, eğitim durumu gibi konularda da bazı şartlar aranabilmektedir. Bu nedenle de bi kurum için yapılacak olan başvurulardan önce o kurumun tüm şartlarını kontrol etmekte fayda vardır.