MEB Resmen Açıkladı: 81 İle Gönderildi, Okullarda Yeni Dönem Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda düzenlenecek sosyal etkinliklere ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamanın ardından okullarda yeni dönem başlıyor. Salgının seyri kapsamında koyulan kurallar ve alınan tedbirler kapsamında sosyal etkinlikler yeniden başlayacak.

MEB Resmen Açıkladı: 81 İle Gönderildi, Okullarda Yeni Dönem Başlıyor

2 Mart 2022 tarihinde yapılan Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının seyrine ilişkin açıklamalarda bulundu. Covid-19 kapsamında alınan tedbirlerde esneme yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, salgın sürecinde 81 ilde bulunan okullarda, sosyal etkinliklerin yasaklandığını açıklamıştı. Bilim Kurumu Toplantısı sonrasında yayımlanan genelgede ise sosyal etkinliklerin belirli tedbir ve kurallara göre devam edeceğini açıklandı.

Haber

81 İLE YAZI GÖNDERİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 ile gönderilen genelgede: “Bakanlıkça, illere gönderilen yazıya göre, resmi/özel okul ve kuramlarda öğrenci, öğretmen ve eğitim kurumu yöneticilerinin katılımı yapılması planlanan il/ilçe, ulusal ve uluslararası düzeydeki sosyal etkinlikler 2020’de tedbiren iptal edilmişti. Bu kapsamda, Bakanlık merkez teşkilatı birimleri ile il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapılacak sosyal etkinliklere, salgının seyrini kontrol altında tutmak için belirlenen kural ve esaslara uygun tedbirler alınarak izin verilecek” ifadeleri kullanıldı.

KISITLAMALAR ESNETİLİYOR
Pandemi sürecinde uygulanmaya başlayan kısıtlamalar, yavaş yavaş esnetilmeye başlandı. Artık vatandaşlar HES kodu göstermek zorunda kalmayacak ve açık alanlarda maske takmak durumunda da kalmayacak. Yeni sürecin açıklanması ile Milli Eğitim Bakanlığı da 81 ile genelge gönderdi. 2020 yılından bu zamana kadar yasaklanan okullarda sosyal etkinlikler yeniden yapılmaya başlanıyor.

İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılacak sosyal etkinlikler, salgın sürecinde esnetilen tedbirler doğrultusunda izin alınarak yapılabilecek.