Maymun çiçeği salgını DSÖ tarafından 'küresel acil durum' ilan edildi!

Korona virüs pandemisi sonrasında bir anda tüm dünya basınına yansıyan gelişmelerden birisi olan maymun çiçeği ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Maymun çiçeği salgını DSÖ tarafından 'küresel acil durum' ilan edildi!

Maymun çiçeği salgını DSÖ tarafından 'küresel acil durum' ilan edildi!

Maymun çiçeği salgını DSÖ tarafından 'küresel acil durum' ilan edildi! Korona virüs pandemisi sonrasında bir anda tüm dünya basınına yansıyan gelişmelerden birisi olan maymun çiçeği ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından gelen bilgilere göre başta Avrupa olmak üzere dünyada yayılım hızını sürdüren maymun çiçeği virüsünün risk durumu değerlendirildi. DSÖ, maymun çiçeği salgınını "küresel acil durum" ilan ettiğini duyurdu. İşte detaylar!

Endişe sürüyor

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen toplantıdan sonra yaptığı konuşmada; şimdiye kadar dünya genelinde 71 ülkede, 14 binin üzerinde maymun çiçeği vakası görüldüğünü söyleyerek, "Artan vakalar ve virüsün görüldüğü ülke sayısındaki artıştan ötürü endişeliyim" demişti.

Ghebreyesus, bazı ülkelerde vaka artış oranının düştüğünün gözlemlendiğini aktararak, 6 ülkede ilk defa virüsün görülmesinin, virüsün yayılımını sürdürdüğüne işaret olduğunu kaydetti.

Maymun çiçeği salgınına karşı tedbirlerin etkililiğinin değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Ghebreyesus, "Batı ve Orta Afrika ülkelerinin DSÖ ile paylaştığı bilgiler, bu konunun anlaşılmasında maalesef yeterli değil. Epidemiyolojik durumunun tanımlanamaması, geçmişten bugüne önemsenmeyen bu hastalığın gerekli tedbirler alınarak kontrol edilmesi önünde ciddi zorluk oluşturmaktadır" diye konuştu.

Maymun çiçeğinin küresel risk durumuna ilişkin Ghebreyesus, "Salgının Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu ilan edilmesi ihtimali, birçok etkeni göz önünde bulundurmayı gerektirmektedir. Nihai hedef, halk sağlığının korunmasıdır" ifadelerini kullandı.

Maymun çiçeğinin, Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu ilan edilip edilmemesine yönelik DSÖ Acil Durum Komitesi kararının gün içinde açıklanması bekleniyor. (İHA/AA)