MASAK nedir, görevleri ne? MASAK başkanı kim?

Türkiye'de gündeme damgasını vuran KPSS 2022 lisans oturumu sonrasında milyonlarca aday soruların çalındığına dair iddialarda bulunmuştu. MASAK nedir, görevleri ne? MASAK başkanı kim?

MASAK nedir, görevleri ne? MASAK başkanı kim?

MASAK nedir, görevleri ne? MASAK başkanı kim? Türkiye'de gündeme damgasını vuran KPSS 2022 lisans oturumu sonrasında milyonlarca aday soruların çalındığına dair iddialarda bulunmuştu. Sosyal medyada devreye giren Kamu Personeli Seçme Sınavı ile ilgili soruların bir yayın evi ile aynı olması gündemde uzun süre yer edindi. Konu ile ilgili DDK devreye girerken ÖSYM çalışanlarının banka hesap hareketleri için ise devreye MASAK'ın da girdiği öğrenildi.

Yediiklim Yayınevi yönetici ve uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının banka hesap hareketleri inceleniyor. Para transferi olup olmadığı araştırılıyor. Vatandaşlar internette "MASAK nedir, görevleri ne, başkanı kim" araştırmaları yapmaya başladı. İşte detaylar ve daha fazlası haberimizin devamında yer alıyor.

MASAK NEDİR?

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olan bir finansal istihbarat birimidir.

MASAK ayrıca kendi görev alanıyla ilgili politika oluşturulmasına katkıda bulunma, strateji geliştirme, kanun ve yönetmelik taslakları hazırlama ve ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlama faaliyetleri icra etmekle yükümlüdür.

MASAK GÖREVLERİ

MASAK'ın başlıca görevleri para aklama suçunu, terörün finansmanı ve kitle imha silahları yayılımının finansmanını önlemek, bunlar hakkında araştırma yapmak, önlemler geliştirmek ve toplanan bilgileri işleyerek gerekli makamlara sunmaktır.

MASAK BAŞKANI KİM?

2020/467 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığına Hayrettin Kurt atanmıştı.

Hayrettin Kurt, 1979 yılında Samsun'da dünyaya gelmiştir. Dr. Hayrettin Kurt kimdir? Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlayan Kurt, Mülga Denizcilik Müsteşarlığında Denizcilik Uzmanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Dış ilişkiler ve AB Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında I. Hukuk Müşaviri olarak görev yaptı.