MASAK Devreye girdi! ÖSYM ve yayınevi çalışanlarının hesaplarındaki para akışı araştırılıyor!

KPSS sorularına ilişkin süren çalışmalarda devreye MASAK girdi. ÖSYM çalışanları ile Yediiklim yayınevi çalışanlarının para akışı incelenecek! İşte detaylar...

MASAK Devreye girdi! ÖSYM ve yayınevi çalışanlarının hesaplarındaki para akışı araştırılıyor!

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan KPSS sınavının ardından iddialar peşi peşine gelmeye başladı. Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda 2022 KPSS sınavında sorulan soruların Yediikli Yayınevi'nin daha önce yaptığı deneme sınavlarının birebir aynısı olduğu iddia edildi. Fotoğraflı bir şekilde paylaşılan bu iddiaların ardından sosyal medya ayağa kalktı.

Bu olayların yaşandığı günü ardından ÖSYM başkanı Halis Aygün görevden alındı. Bu gelişmenin yaşanması ile birlikte soruların çalınmış olabileceği hakkında iddiaların daha da güçlenmiş olmasına neden oldu. Konu ile ilgili iki gün önce de Yediiklim Yayınevi'nin bulunduğu Ankara Kızılay'a da baskın düzenlenerek delil arandı.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR!

Devlet Denetleme Kurumu tarafından suç duyurusunda bulunulmasının hemen ardından gerçekleştirilen bu baskınların ardından soruşturmanın ve incelemelerin devam ettiği öğrenildi. Bu soruşturma devam ederken soru incelemeri de başladı.

SINAV İPTAL EDİLDİ!

ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ün görevden alınmasının ardından Cumhurbaşkanlığı kararı ile yerine Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı. Bu görev değişiminin hemen ardından ise 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiği açıklandı.

İptal edilen KPSS sınavının yanı sıra 6-7 Ağustos tarihinde yapılacak olan ve 14 Ağustos'ta yapılacak olan KPSS sınavlarının da erteleneceği öğrenildi. Soruşturmaların devam ettiği bugünlerde sınavların yeniden başlayacağı tarih ise 17 Eylül olarak verildi.

MASAK DEVREYE GİRDİ!

Soruşturmalar devam ederken Mali Suçları Araştırma Kurulu yani MASAK devreye girdi! MASAK çalışanları hem Yediiklim yayınevinin hem de ÖSYM'nin çalışanlarının para akışını incelemeye başladı. Soruşturma kapsamında yaşanan bu gelişmenin ardından çıkacak olan sonuçlar ise oldukça merak ediliyor.