Maliye Bakanlığı sıfır araçlarda ÖTV indirimine mi hazırlanıyor? Sektör içinden sürpriz tarih

Araba alacaklar için açıklama sektör içinden ÖTV İndirimi açıklaması geldi. Kısa vadede ÖTV indirimi talebinin Maliye Bakanlığı'nın olumlu yanıt verme ihtimali değerlendirirken bu düzenleme için tahmini tarih de açıklandı.

Maliye Bakanlığı sıfır araçlarda ÖTV indirimine mi hazırlanıyor? Sektör içinden sürpriz tarih

Sıfır ve ikinci el araç talebinde yüksek oran devam ediyor. Araç satışları halen çok iyi bir noktada olurken vatandaşlar bu dönemde ÖTV indirimi gelir diye bekleme içindeler. Son haftalarda basında yer almaya başlayan bazı ÖTV haberleri de beklentilerin artmasına neden oldu. Peki Maliye Bakanlığı herhangi bir ÖTV düzenlemesi üzerinde çalışıyor mu? Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu tahminlerini açıkladı.

SIFIR ARAÇLARA ÖTV İNDİRİMİ Mİ GELİYOR?

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, Dünya Gazetesi'nden Aysel Yücel'e konuştu. Araç sektörünün içerisinde bulunduğu durumu değerlendiren Eroldu, araç üretimi verilerini yorumladı. Pandemi ile bozulan çip krizi ile tetiklenen araç üretiminin Türkiye'de geçtiğimiz ay arttığını ifade ederek satış rakamlarının da yükseldiğini söyledi. Eroldu yılın ilk 6 aylık sürecinde otomotiv sektöründe çok cidd bir artış olduğunu ancak bu rakamın yılın ikinci yarısında değişebileceğini söyledi. İkinci yarı için negatif bir tablo olabileceği ifade edildi.

Konuşmasının devamında araç sektöründe arz talep durumuna, araç üretimi, satış ve yaşlı araç varlığı başlıkları hakkında görüşlerini açıklayan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu daha sonra ÖTV İndirimi hakkında beklentilerini açıkladı.

Eroldu ÖTV indirimi değerlendirmesinde bulunurken enflasyonist baskı ve kur artışı nedenleriyle araç fiyatlarının çok yükseldiğini söyledi. Türkiye'de 400 bin TL'nin altında araba kalmadığını ifade eden OSD Başkanı Cengiz Eroldu vatandaşlarda yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 70'lik ÖTV baremlerinin zamlar karşısında işlevini yitirmesi hem tüketici hem de markalar tarafında ÖTV matrahlarında yeni bir düzenleme beklentisi oluşturduğunu söyledi.

Ancak Cengiz Eroldu bu dönem için kısa vadede ÖTV indiriminin çok mümkün olmadığını söyledi.

ÖTV indiriminin neden mümkün olmadığına ilişkin ise arzın talebin çok gerisinde kalması ve ülke ekonomisinin vergi gelirlerine daha fazla ihtiyaç duyması olarak açıkladı. Şuan talebin halen çok fazla arzın ise çok az olduğunu aktardı. ÖTV indirimi için talebin düşmesi gerektiğini aktaran Eroldu "Maliye Bakanlığı sahip. Hangi vergi diliminde ne kadar araç satılıyor bizden daha iyi biliyorlar. Şu anda da Türkiye'de belli bir talep var. O talep bu kadar hızlı devam ettiği müddetçe ve bir de ülkenin mali bilançosunu düşündüğümüz zaman ÖTV indirimi çok rasyonel gelmiyor açıkçası. Ama belli bir noktadan sonra talep düşmeye başlayacak, o zaman konu değerlendirilebilir" ifadelerini kullandı.