Lise mezunu 2000 erkek 500 kadın polis alınacak! Polis Akademisi Başkanlığı PMYO duyurusu yayımlandı

Polis Akademisi Başkanlığı bir duyuru ile PMYO giriş sınavı duyurusunu yayımladı. Kurum duyuruda 2500 polis memuru adayı alınacağını alımların 2000 erkek 500 kadın kontenjanında olacağını bildirdi.

Lise mezunu 2000 erkek 500 kadın polis alınacak! Polis Akademisi Başkanlığı PMYO duyurusu yayımlandı

Polis memuru olmak isteyenler için duyuru geldi. Resmi duyurunun gelmesinin ardından adayların hangi koşullar altında ne zaman ve nasıl başvuru yapacakları belli oldu.

PMYO POLİS MEMURU ALIMLARI 2022

Polis Akademisi Başkanlığı resmi sitesinden yayımladığı duyurusunda polis memuru adayı alımları ve sınav giriş şartları hakkında bilgi verdi. Kurum duyurusunun ilk bölümünde kontenjanlar hakkında "Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına 2022-2023 eğitim-öğretim yılı için (2.000) erkek, (500) kadın olmak üzere toplam (2.500) öğrenci alımı yapılacaktır." bilgilerini verdi.

Adayların polis memuru alımı için ne zaman başvuru yapacaklarını da açıklayan Polis Akademisi Başkanlığı işlemlerin nasıl tamamlanacağını da ilan etti. Başvurular için "Adaylar, 25 Temmuz - 05 Ağustos 2022 tarihleri arasında http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak başvurularını yapabileceklerdir." açıklaması yapıldı.

PMYO Kapsamında Polis Memuru Olmak için

Polis Meslek Yüksekokulu kapsamında polis memuru olmak isteyen adaylar başvuru sürecini tamamladıktan sonra PMYO'da eğitim görecekler. Eğitim süreci sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacak.

PMYO SINAV GİRİŞ ŞARTLARI

Polis memuru olma hayali olanlar için PMYO Sınav Giriş başvurularına ilişkin kurumun web sitesinden detaylar açıklandı. Şartların tümünü tek tek ilan kurum şu bilgileri verdi.

Sınava Türk vatandaşları katılım gösterebilecek.

Polis memuryu alımları lise ve dengi düzeyden mezun olmak şartıyla yapılacak.

2022 YKS TYT ouan türünden en az 250.000 ham puan almış olmak bir diğer şart.

PMYO memur alımı için yaş şartı ise 18 ile 26 olarak uygulanacak. Adayların 01 Ocak 1997 – 01 Ekim 2004 tarihleri arasında doğmuş olmaları gerekiyor.

Kadınlar için 162 boy şartının, erkekler için ise 167 cm boy şartının sağlanması.

Bunun dışında adayların polis memuru olmak için gerekli sağlık şartlarını sağlamaları gerek.

Yukarıda yer alan koşulların dışında adaylarda aranan diğer özellikler "Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak." olarak duyuruldu.

PMYO POLİS MEMURU ALIMLARI BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Adaylar Polis Akademisi Başkanlığı'nın web sitesine erişim sağlayacaklar. Buradan e-Devlet şifreleri sisteme giriş yapacaklar. Online form doldurma ile başvurular tamamlanacak. Bu işlemler 25 Temmuz ile 5 Ağustos tarihleri arasında olacak.