KYK Kredisi Alan Öğrenciler Bu Haber Sizi İlgilendiriyor: KYK Geri Ödemelerinde Kullanılan ÜFE Endeksi Yüzde 138,3'e Yükseldi!

Milyonlarca üniversite öğrencisinin eğitim öğretim hayatlarında kullanmış oldukları Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen geri ödemeli kredilere ilişkin detaylar belli oldu. KYK Kredisi Alan Öğrenciler Bu Haber Sizi İlgilendiriyor: KYK Geri Ödemelerinde Kullanılan ÜFE Endeksi Yüzde 138,3'e Yükseldi!

KYK Kredisi Alan Öğrenciler Bu Haber Sizi İlgilendiriyor: KYK Geri Ödemelerinde Kullanılan ÜFE Endeksi Yüzde 138,3'e Yükseldi!

KYK Kredisi Alan Öğrenciler Bu Haber Sizi İlgilendiriyor: KYK Geri Ödemelerinde Kullanılan ÜFE Endeksi Yüzde 138,3'e Yükseldi! Milyonlarca üniversite öğrencisinin eğitim öğretim hayatlarında kullanmış oldukları Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen geri ödemeli kredilere ilişkin detaylar belli oldu.

KYK kredisi almaya başlayan üniversite öğrencileri geri ödemelerinde Türkiye'de TÜFE ve ÜFE endeks oranlarına göre para yatırıyor. Türkiye'de ÜFE endeksi için ise bugün açıklanan rakamlar sonrasında ise öğrenciler ne kadar geri ödeme yapacaklarını araştırmaya başladı. Üniversite öğrenimleri boyunca almış oldukları kredileri öğretim sürelerinin bitmesinin hemen ardından ki 2 yıllık süreçte ödemeye başlayacak olan öğrenciler için ÜFE oranı bugün açıklandı. Yapılan açıklamaya göre ÜFE endeksi yüzde 138,3'e yükseldi.

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı!

KYK Kredisi Alan Öğrenciler Bu Haber Sizi İlgilendiriyor: KYK Geri Ödemelerinde Kullanılan ÜFE Endeksi Yüzde 138,3'e Yükseldi!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün merakla beklenen gelişmeler arasında yer alan enflasyon rakamları belli oldu. Buna göre ise;

Enflasyon yıllık %78,6 oldu. Aylık ise %4,9 olurken memur ve emeklilerin alacağı enflasyon farkı %42 olacak. TÜİK tarafından açıklanan bir diğer oran ise ÜFE oranı oldu. Yapılan açıklamalar sonrasında ise KYK geri ödemelerinde kullanılmak üzere belirlenen ÜFE endeksi yükselmeye devam ediyor.

KYK geri ödemelerinde kullanılan ÜFE endeksi %138,3'e çıktı. Gelen bu açıklamalar sonrasında ise 4 yıllık üniversite eğitiminde 28 bin TL KYK kredisi alan üniversite öğrencisi eğitimini tamamlamasının ardından ortalama 90 bin TL'yi bulan bir ödeme yapacak.

ÜFE endeksi nedir?

Üretici fiyat endeksi ya da kısaltması ÜFE, belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin, üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişikliklerini ölçen fiyat endeksidir. Aylık ve yıllık enflasyon rakamının belirlenmesinde kullanılır.