KYK Burs ve Kredi Ücretleri Belli Oldu! 2022 KYK Bursu Ne Kadar Oldu? Cumhurbaşkanı Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün Kabine toplantısı sonrasında 2022 yılında öğrencilerin hesabına yatacak KYK burs ve kredi oranlarını açıkladı…

KYK Burs ve Kredi Ücretleri Belli Oldu! 2022 KYK Bursu Ne Kadar Oldu? Cumhurbaşkanı Açıkladı!

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrasında ekonomi, emekli ve memurların maaş düzenlemesi ile gündeme ilişkin birçok detay masaya yatırıldı. 2021 – 2022 eğitim ve öğretim yılı için üniversite öğrencilerine verilecek KYK burs ve kredi oranlarının da açıklanmasının ardından öğrenciler rahat bir nefes aldı.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan KYK burs ve kredi sonuçlarının ardından yeni yıldan itibaren öğrencilerin hesaplarına ne kadar para yatırılacağının da belli olmasının ardından ödeme tarihi sabırsızlıkla beklenmeye başladı. Bu yıl lisans öğrencileri için 850 TL ödeme yapılması kararlaştırıldı.

2022 KYK Bursu ve Kredisi Ne Kadar Oldu?

2022 yılında KYK burs ve kredi ücretleri de artırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada KYK burs ve kredisine ilişkin detayların aktarılmasının ardından yeni oranlarda gün yüzüne çıktı. Uzun süredir milyonlarca öğrenci tarafından merak edilen yeni oranlar ise şu şekilde:

· Lisans Öğrencileri İçin: 850 TL

· Yüksek Lisans Öğrencileri İçin: 1.700 TL

· Doktora Öğrencileri İçin: 2.550 TL

KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanmasının ardından 2022 yılından itibaren burs – kredi alacak adayların e – Devlet üzerinden taahhütname onayı vermiş olmaları gerekmektedir. Onay vermeyen öğrencilerin ilgili burslardan yararlanması mümkün değildir.

2022 KYK Ne Zaman Yatacak?

Öğrencilerin merakla beklediği 2022 KYK burs – kredi sonuçlarının açıklanmasının ardından hesaplara yeni oranlardan paraların ne zaman yatırılacağı merak edilmeye başladı. Özellikle üst üste gelen zamlar ve artan enflasyon nedeniyle her zamankinden daha çok paraya ihtiyaç duyan öğrenciler, gelecek burs ve kredilerle öğrenim hayatlarına devam etmeye çalışacaklar. Lisans öğrencileri için 850 liraya yükselene KYK burs ve kredisi, öğrencilerin T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre hesaplara aktarılacak.

Kimlik numarasının son rakamına göre her ayın 6 ila 10’u arasında ödeme yapılıyor. Önümüzde ay yapılacak ödemede ise öğrencilerin 3 aylık KYK burs ve kredilerini toplu bir şekilde almaları sağlanacak.