KYK Burs ve Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? KYK Taahhütname Onayı Nasıl Yapılır?

2021 – 2022 eğitim ve öğretim dönemi için KYK burs ve kredi sonuçları açıklanmıştı. Şimdi ise öğrenciler bursun ne zaman yatacağını merak ediyor. İşte detaylar…

KYK Burs ve Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? KYK Taahhütname Onayı Nasıl Yapılır?

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabı üzerinden KYK kapsamında dağıtılan yükseköğrenim burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurmuştu. Yapılan duyuru sonrasında taahhütname onayı ile tüm başvuru yapan öğrencilerin kredi ödemelerinden yararlanabileceği ifade edilmişti.

19 Aralık tarihine kadar ilgili taahhütnameyi onaylamayan öğrenciler, burs almaya hak kazansalar bile hesaplarına söz konusu ödemeler yapılmayacaktır. Öte yandan 3 aylık burs ve kredilerinin toplu bir şekilde hesaplarına yatırılacağı öğrenciler ayrıca ödemelerin ne zaman yapılacağı da merak etmeye başladı.

KYK Burs ve Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanmasının ardından ödemeler çok sayıda yükseköğretim öğrencisi tarafından merak edilmeye başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenen ödeme tarihlerine göre, Ekim ayından itibaren, burs ya da kredi almaya hak kazanan öğrenciler için toplanda 3 aylık ödemeleri hesaplarına yatırılacak.

GSB bünyesinde gerçekleştirilen KYK ödemeleri, öğrencilerin T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6’ıncı ve 10’uncu günleri arasında yapılıyor. T.C. kimlik numarasının son rakamı 0 olanlar 6 Ocak’ta ödemesini almaya başlayacak. Son rakamı 8 olanlar ise 10 Ocak 2022’de ödemesini alabilecekler.

KYK Taahhütname Onayı Nasıl Yapılır?

19 Aralık 2021 saat 23.59’a kadar KYK burs ve kredilerinden yararlanmak isteyen öğrencilerin e – Devlet üzerinden taahhütname onayını vermesi gerekmektedir. Taahhütname onayını vermeyen öğrencilerin bu haktan yararlanması mümkün olmayacaktır. Bir önceki yıla göre bu yıl daha geç açıklanan KYK burs ve kredileri için öğrencilerin e – Devlet üzerinden KYK ekranına gelerek onay işlemlerini tamamlaması mümkündür.

KYK Burs ve Kredi Ne Kadar Oldu?

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından KYK bünyesinde tüm yükseköğrenim öğrencileri için sunulan burs ve kredi oranlarının da artması bekleniyor. Önümüzdeki yıl için zamlanması beklenen ücretler henüz belli olmadı. Ancak güncel olarak 650 TL olarak lisans öğrencilerine KYK burs ve kredi ödemeleri yapılmaya devam ediyor.