KYK Burs Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? Taahhütname Onayı Bitti Şimdi Sıra Ödemelerde! 2022 KYK Ne Kadar Oldu?

19 Aralık Pazar günü itibariyle sona eren KYK burs ve kredi taahhütname onayı sonrasında KYK'nın ne zaman yatacağı merak ediliyor. İşte detaylar…

KYK Burs Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? Taahhütname Onayı Bitti Şimdi Sıra Ödemelerde! 2022 KYK Ne Kadar Oldu?

Türkiye’deki milyonlarca öğrencinin merakla beklediği KYK burs ve kredi sonuçları nihayet açıkladı. Gelen açıklamanın ardından taahhütname onayı sürecinin başlamasının ardından, burs – kredi almaya hak kazanan öğrencilerin 19 Aralık 2021 saat 23.59’a kadar e- Devlet üzerinden taahhütname onayı vermeleri istenmişti.

2021 – 2022 eğitim ve öğretim yılına ilişkin belirlenen oranlarda hesaplara önümüzdeki haftalarda yatırılması beklenen KYK burs ve kredilerinin bu yıl ne kadar olacağı ise merak edilmeye devam ediyor. Yükseköğretim öğrencileri için verilen KYK ücretleri ise öğrencilerin kimlik numarasının son hanesine göre farklı tarihlerde yatırılıyor.

KYK Burs Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), burs – kredi sonuçlarını geçtiğimiz haftalarda açıklamıştı. Açıklama sonrasında e – Devlet üzerinden burs sonuçlarını görüntüleyen milyonlarca öğrenci, taahhütname onayını vermelerinin ardından burs – kredi almaya hak kazandı. Ancak ödemelerin ise ne zaman yapılacağı merak ediliyor.

Öğrencilere 3 aylık burs miktarının yatırılacağı ödemeler Ocak 2022’de başlayacak. Ekim ayından itibaren 3 aylık burs ve kredi miktarı doğrudan hesaplara aktarılacak. T.C. kimlik numarasına göre her ayın 6 ila 10’u arasında yapılan ödeme tarihleri ise şu şekildedir: T.C. kimlik numarasının sonu 0 olanlar 6 Ocak, 2 olanlar 7 Ocak 4 Olanlar 9 Ocak, 8 Olanlar 10 Ocak tarihinde kredi ve burslarını alabilecektir.

2022 KYK Burs ve Kredi Ücreti Ne Kadar Oldu?

Piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle milyonlarca öğrenci bu yıl KYK burs ücreti ne kadar olduğu sorusunun yanıtını merak etmeye başladı. Geçen yıl için üniversite öğrencilerine ödenen burs ücretlerinin zamlanması beklentisi sürüyor. Ancak yapılan son zam ile beraber yapılacak ödeme miktarları da belli oldu. Lisans öğrencileri için 650 TL olarak yapılacak ödemeler, yüksek lisans öğrencileri için 1.300 TL ve doktora öğrencileri için 1.950 TL olarak hesaplanmıştır.