KYK borçlarını ödeyenlere iade mi yapılacak? Sürpriz madde basına sızdı

KYK Öğrenim Kredisi borçlarının ödenmesine ilişkin düzenleme yapılacağı mesajı verilmişti. Yeni bir iddia da KYK Öğrenim Kredisi borçlarını ödeyenler için gündeme geldi.

KYK borçlarını ödeyenlere iade mi yapılacak? Sürpriz madde basına sızdı

KYK öğrenim kredilerinin geri ödenmesine ilişkin hükümet düğmeye basmıştı. İlk olarak Gençlik ve Spor Bakanı Muhammer Kasapoğlu bir açıklamada bulunmuş ve düzenleme yapılacağı müjdesini vermişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da kabine toplantısından sonra yapmış olduğu açıklamasında düzenlemeye ilişkin detayları açıkladı.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ DÜZENLEMESİNE SÜRPRİZ MADDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine konuşmasında KYK Öğrenim Kredisine ilişkin düzenlemenin detaylarını açıkladı.

Erdoğan öğrencilerden faiz alınmadığını ÜFE oranlarına göre bir düzenleme olduğunu onunda artık alınmayacağını söyledi. Bu kapsamda vatandaşlar KYK Öğrenim Kredisinde sadece anapara ödemesi yapacaklar.

Anapara ödemelerinin yanında taksit seçenekleri ve ödeme süresine ilişkin de ek maddeler belirlenecek.

İlgili düzenleme için duyuruldu ancak henüz resmileşmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayının ardından Resmi Gazete'de yayımlanacak olan karar sonrası uygulamaya girecek.

Kabine sonrası Resmi Gazete kararının gelmemesi ise farklı bir iddiayı gündeme getirdi.

Düzenleme öncesinde KYK Öğrenim Kredisi borcunu enflasyon oranlarının dahil edilmiş olduğu şekilde ödeyenler için ek bir düzenleme olabileceği vurgulandı. Peki bu mümkün mü?

ÖDEME YAPANLAR İÇİN İADE MÜMKÜN MÜ?

KYK öğrenim kredisi borcunu ödeyenler için geriye dönük işlem yapılması gündemde daha sık konuşulmaya başlandı. Mezun olup borcunu ödeyenler iade taleplerini sosyal medyadan dile getirirken bazı uzmanlar ödenen paraların iade edilmesinin mümkün olmadığını söylediler.

Ancak...

Bu düzenleme çok mümkün görünmüyor olsa da hükümetin bu alanda bazı ek seçenekler üzerinde durulduğu iddia ediliyor. Düzenleme temel olarak ise yasanın uygulamaya girmesinden hemen sonra görünen borçların yenilenmesi, ÜFE farklarının silinmesi ve sadece anapara ödemelerinin yapılması.

SONRAKİ HABER