Kuzey Kore: ABD, Asya'da Japonya ve Güney Kore ile NATO benzeri örgüt kuracak tepkisi

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un tarafından bugün Batıyı hedef göstererek yeni iddia ve tepki içerikli sert mesajlar yayınlandı. Asya'da ABD tarafından NATO benzeri askeri ittifak kurulacağını belirtti.

Kuzey Kore: ABD, Asya'da Japonya ve Güney Kore ile NATO benzeri örgüt kuracak tepkisi

Kuzey Kore, İspanya'nın başkenti Madrid'deki NATO Zirvesi'nde bir araya gelerek askeri işbiriliğini güçlendirmeye yönelik anlaşmaya varan ABD, Güney Kore ve Japonya'yı hedef alan açıklamalarda bulundu. Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamada, ''ABD'nin amacı Asya-Pasifik bölgesinde Çin, Kuzey Kore ve Rusya karşı NATO benzeri Japonya ve Güney Kore ile birlikte askeri ittifak oluşturmak.'' dedi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü aracılığıyla yapılan resmi açıklamada, ABD'nin Güney Kore ve Japonya ile imzaladığı anlaşmayla beraber bölgede NATO benzeri askeri örgüt kurmayı amaçladığını aktardı. Sözcü ayrıca, ''Gerçek açıkça gösteriyor ki, ABD'nin 'Kuzey Kore tehdidi' dedikodusunun yaymasının asıl amacı, Asya-Pasifik bölgesinde askeri bir üstünlük elde etmek için bir bahane sağlamak'' olduğunu belirtti.

Güney Kore ve Japonya hali hazırda geçmiş yıllarda imzalanan anlaşma gereğince NATO'nun 'partner' ülkeleri konumunda bulunuyor. Uluslararası sularda korsanlığa karşı operasyonlarda ve teknoloji takası alanında işbirliğini arttırmaya yönelik atılan adımlar olarak günümüze kadar evrilen 'temas ülkeler' niteliğinde bulunmaktadırlar.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından Batıyı hedef gösteren iddia ve tepki içerikli sert mesajlar yayınlandı. Hedefin odağında ABD bulunuyor. George W. Bush tarafından zamanında 'şer üçgeni' olarak nitelendirilen İran, Irak ve Kuzey Kore'yi Dünya'yı tehlikeye ve üstesinden kalkılamayacak bir noktaya sürükledikleri gerekçe gösterilecek en tehlikeli ülkeler olarak ittifak içinde olduğu stratejik ortaklarına aktardı. Gelişen olaylar dahilinde kısa süre içerisinde Irak'a girerek Saddam Hüseyin rejimi devrildi. İran'a hiçbir şekilde müdahale edemeyeceğini anlayan Amerika, saldırı planını askeri yönden ekonomik boyuta çevirdi. Ağır yaptırım ve ambargolar ile İran'ı alt edebileceğini sandı. Sahip olduğu yer altı zenginlikleri ve kendi kendine yetinebilme potansiyeli bulunan İran yıllardır tüm ihtiyaçlarını kendisi gideriyor. Sıra Kuzey Kore'ye gelindiğinde İran'la var olan durumun aynısı yaşandı. 2003 yılında başlayan görüşmeler günümüze kadar net bir çözüm noktası geliştirilemediğinden dolayı ağır ekonomik yaptırım ve ambargo uygulanmaktadır. Her iki ülkenin de Çin ve Rusya ile ilişkileri iyi olduğundan ve birbirlerini dost müttefik olarak tanımladıkları için uygulanılan ambargo ve yaptırımlar kolaylıkla aşılmaktadır.