Kültür Bakanlığı'na 465 Kütüphaneci Alınacak! Kütüphane Memuru Nedir, Nasıl Olunur, 2022 Maaşları Ne Kadar?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan ilan ile bakanlık bünyesinde görevlendirilmek üzere 465 kütüphaneci alınacağı duyuruldu. İlanın ardından kütüphaneci nedir, nasıl olunur, 2022 kütüphaneci maaşları ne kadar araştırılmaya başlandı. İşte kütüphaneci hakkında merak edilenler.

Kültür Bakanlığı'na 465 Kütüphaneci Alınacak! Kütüphane Memuru Nedir, Nasıl Olunur, 2022 Maaşları Ne Kadar?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, dün yayımladığı ilan ile Türkiye genelinde görevlendirilmek üzere 465 sözleşmeli Kütüphaneci alımı yapacağını duyurdu. Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olan 18 yaşını tamamlamış olan adaylar diğer özel şartları da taşımaları koşulu ile personel alım ilanına başvuru yapabilecekler. İlana başvurular 28 Mart 2022'de başlayacak ve 11 Nisan 2022 tarihine kadar devam edecek. Başvurular Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr online olarak yapılacak.

Kütüphaneci alımları sözlü sınav esasına dayalı olarak yapılacak. Başvurular sona erdikten sonra başvuru yapan adaylar arasından sözlü sınava girmeye hak kazananlar, 15 gün içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi sitesinde yayınlanacak. Sözlü sınava ilişkin tarih, saat ve yer bilgileri de daha sonra açıklanacak.

KÜTÜPHANECİ NEDİR, NASIL OLUNUR?

Kütüphanede bulunan kitapların, yayınların, bilgisayar disketlerini sınıflandıran, korumalarını sağlayan ve kitaplardan yararlanmak isteyen kişileri bu hizmeti sunan görevliler kütüphaneci olarak adlandırılır.

KÜTÜPHANECİNİN GÖREV VE SORUMLULUKLARI NELER?

Kütüphaneye gelenlere istekleri doğrultusunda bilgi vermek, aradıkları kitabı bulmalarına yardımcı olmak, değerli kitapların korunmasını sağlamak, ödünç kitap verme işlemlerini kayıt altına almak, eskiyen kitapların düzenlemesini yapmak, aldıkları kitapları zamanında getirmeyenlere uyarı yapmak, kitapların ve diğer materyallerin sayımını yapmak gibi görevleri vardır.

KÜTÜPHANECİ OLMAK İÇİN HANGİ BÖLÜMDEN MEZUN OLMAK GEREKİYOR?
Kütüphane memuru olarak görev almak isteyenlerin üniversitelerin Kütüphanecilik Bölümü, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dökümantasyon ve Enformasyon gibi ilgili bölümlerinden mezun olmaları gerekiyor.

2022 KÜTÜPHANE MEMURU MAAŞLARI NE KADAR?
Kamu kurumlarında ve kamu kütüphanelerinde görev alan kütüphane memurlarının 2022 yılında aldıkları ortalama maaş 7.250 lira. Özel kütüphanelerde çalışanlar ise ortalama 6.000-8.000 lira arasında maaş alıyorlar.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 465 Personel Alım İlanı İçin TIKLAYINIZ

SONRAKİ HABER