Kültür Bakanlığı 10 ilde KPSS'siz 30 memur alımı için ilan yayımladı! Başvurular e-Devlet'ten

Kültür ve Turizm Bakanlığı bir duyuru ile 30 memur alımı yapacağını ilan etti. Bakanlık alımların 10 farklı şehirde olacağını bildirdi. Tek kadroda yapılacak memur alımları KPSS'siz olacak ve başvurular e-Devlet üzerinden alınacak.

Kültür Bakanlığı 10 ilde KPSS'siz 30 memur alımı için ilan yayımladı! Başvurular e-Devlet'ten

Kültür Bakanlığı memur alımları hakkında yapılan açıklamada personel istihdamın taşra teşkilatında olacağını ifade etti. Memur alımları tek bir pozisyondan olacak. Kurum ilan ile 30 sözleşmeli Restoratör alımı gerçekleştirilecek. Bu kadro için adaylar KPSS'siz başvuru yapabilecekler. Ancak Bakanlık personel istihdamını mesleki uygulamalı sınav ile tamamlayacak.

SÖZLEŞMELİ KPSS'SİZ MEMUR ALIMI

Başvuru kılavuzuna göre memur alımları 10 ayrı şehirde olacak. Bu çerçevede Kültür Bakanlığı Ankara'da 2, Antalya'da 3, Bursa'da 3, Diyarbakır'da 3, Erzurum'da 4, Gaziantep'te 2, İstanbul'da 3, İzmir'de 4, Nevşehir'de 3, Trabzon'da ise 3 memur alımı yapacak.

Memur alımı öğrenim şartı ile olacak. Buna göre adaylar; Taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını koruma, onarım, restorasyon ve konservasyon konularında eğitim veren üniversitelerin ilgili önlisans ve lisans programlarından (Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, Mimari Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Rölöve-Restorasyon, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümlerinden mezun olma şartını sağlamak zorundalar.

Mesleki diğer koşullar ise; arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel durumu olmamak, koruma ve onarım alanlarında uygulama deneyimi olmak, Bakanlıkça gerçekleştirilen çalışmalarda en az 30 gün restoratör olarak yer almak yada KVMGM izni ile gerçekleştirilen en az 2 arkeolojik kazı çalışmasında, her bir kazı sezonunda (takvim yılı içerisinde) toplamda en az 30 gün süreyle restoratör olarak görev almış olmak gerekiyor.

Diğer başvuru şartları ise adayların Türk Vatandaşı olması, son başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olması ve 35 yaşını tamamlamamış olması, kamu haklarından mahrum olmaması, erkeklerin askerlikle ilişiği olmaması, göreve engel sağlık sorunu olmaması.

BAŞVURUDA BULUNACAK OLANLAR

Söz konusu memur alım ilanı için başvurular 10 Ağustos tarihinde başlayacak. Adaylar başvurularını 21 Ağustos tarihine kadar yapacaklar. Başvurular e-Devlet üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı - Kariyer Kapısı-İşe Alım İşlemlerinin Yapılması veya Kariyer Kapısı sisteminden tamamlanacak.