Kritik Veri Açıklandı! Memur ve Emeklilerin Temmuz Maaş Zammı Ne Kadar Olacak, Enflasyon Farkı Yüzde Kaç?

Memur ve emeklilerin merakla beklediği enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklandı. Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile emekli, memur ve sözleşmeli personellerin zam farkı da belli oldu. Memur ve emekli maaşlarında enflasyon farkı ne kadar oldu? İşte enflasyon rakamlarına göre ortaya çıkan veriler.

Kritik Veri Açıklandı! Memur ve Emeklilerin Temmuz Maaş Zammı Ne Kadar Olacak, Enflasyon Farkı Yüzde Kaç?

Hem vatandaşın hem milyonlarca memur ve memur emeklisinin gözü kulağı kritik veriler için TÜİK'te idi. 2022 Mart ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan veriler, memur ve emekliler için büyük önem arz ediyor. Memurların ve emeklilerin alacağı enflasyon farkı verilerin açıklanması ile netlik kazandı. Memur maaşı enflasyon farkı ne kadar oldu, enflasyon farklı hesaplama nasıl olur?

2022 MART ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
TÜİK, 10.00'da resmi sitesi üzerinden Mart 2022 enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon mart ayında %61,1 olarak açıklandı. Enflasyon verileri işçi, memur ve emeklileri direkt olarak etkileyecek. Zam oranlarını yılın ilk 6 ayının enflasyon rakamları belirleyecek. Enflasyon rakamlarının açıklanması ile enflasyon farkı da netlik kazanmış oldu. Şubat ayı enflasyon rakamları sonrasında memurlar için enflasyon farkı yüzde 8,94 olmuştu

Kritik Veri Açıklandı! Memur ve Emeklilerin Temmuz Maaş Zammı Ne Kadar Olacak, Enflasyon Farkı Yüzde Kaç?

MEMUR MAAŞI ENFLASYON FARKI NE KADAR OLACAK?
TÜİK tarafından yılın üçüncü kritik verisinin açıklanmasının ardından ilk 3 aylık enflasyon rakamlarına göre memur maaşlarında oluşan enflasyon farkı %15 oldu. 2022 yılında, memurlar ve memur emeklileri için 2022 yılı için toplu sözleşme ile belirlenen 6 aylık zam %5, ikinci 6 aylık zam da %7 olarak belirlenmişti. 2023 yılının ilk 6 ayında %8, ikinci 6 ayında da %6 oranında zam yapılacak.

MEMURA TEMMUZDA ZAM FARKI ÇIKACAK MI?
3 Temmuz 2022'de TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon rakamları ile memur maaşı zam farkını etkileyecek 6 aylık oran da netlik kazanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlarını belirleyen oran, memur maaşlarında da zam farkı anlamına geliyor. Temmuz ayında memur maaşlarına %7 toplu sözleşme zammı yapılacak. Enflasyon rakamlarının da açıklanması ile enflasyon %7,5'i aşarsa aradaki fark oranında zam yapılacak.

Memurlar 2021'in 2. yarısında yüzde 22,47 enflasyon farkı almıştı.

SONRAKİ HABER