Kripto Paralarda Düşüş Sürüyor! Türkiye'de ise Yeni Kripto Düzenlemesine İlişkin Kritik Açıklama Geldi!

Kripto piyasalarda sert düşüş devam ederken, Türkiye’de ise Kripto varlıklara ilişkin yeni yasal düzenleme gündemde yerini korumaya devam ediyor. İşte kriptoda son durum…

Kripto Paralarda Düşüş Sürüyor! Türkiye'de ise Yeni Kripto Düzenlemesine İlişkin Kritik Açıklama Geldi!

Kripto varlıklara ilişkin Türkiye’de yasal çalışmaların başlayacağına ilişkin ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılmıştı. Kısa bir süre Meclis gündemine alınacağının açıklanması ile gelen yeni bilgiler ise dikkat çekti. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, söz konusu yasal düzenlemenin; sistemi düzenleyici, kötü niyetli faaliyetleri engelleyici nitelikte olduğu ve yatırımcıların yaşadıkları mağduriyetleri önleme amacı taşıdığı belirtildi.

Kripto Yasası Ne Zaman Çıkacak?

Türkiye’de kripto yasası içeriği ve yarattığı tartışmaları ile gündemde ilk sıralarda yerini almaya devam ediyor. 29 Aralık 2021’de TBMM’de yapılan toplantı sonrasında yasanın içeriğine dair yeni detaylar da ortaya çıktı. Kripto para temsilcilerinin ilgili Meclis toplantısında bir araya gelmesinin ardından 13 temsilci ile doğrudan fikir alışverişi yapıldığı kaydedilmişti.

Konuya ilişkin yeni açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, BDD, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB temsilcilerinin de söz konusu toplantıda yer aldığı ifade edildi. Yatırımcının yaşadığı mağduriyeti engellemek ve kriptoya yasal düzenleme getirmek hedefiyle çıkacak yasa için çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki aylarda çalışmaların tamamlanması bekleniyor.

Bitcoin ve Birçok Kripto Para Resmen Çakıldı!

Türkiye’de kripto varlıklara ilişkin yasa çalışmaları devam ederken, kripto para piyasalarında sert düşüş yaşanmaya devam ediyor. Piyasa değeri en büyük kripto varlıklardan biri olan Bitcoin, 41 bin 875 dolar seviyesi ile 8 Ocak Cumartesi gününde de işlem görmeye devam ediyor. Ethereum ise benzer bir kötü fiyat performansı ile 3 bin 215 dolar seviyesinden piyasalarda işlem görmeye devam ediyor.
Kazakistan’daki olaylar ve ABD Senatosu’nun kripto varlıklara ilişkin açıkladığı yeni kurallar piyasalarda ciddi etkilere neden olmaya başladı. Ayrıca 2022 Ocak ayında FED’in son toplantısına ait tutanaklarında yer alan parasal sıkışma vurgusu da piyasaları olumsuz yönde etkiledi. Bitcoin ve Ethereum’un yanı sıra diğer pek çok altcoinde de düşüş yaşanmaya devam ediyor.