Kripto Para Düzenlemesinde Bu Maddeler Dikkat Çekiyor! Türkiye'den Kripto Para Adımı! Piyasalarda ise Hareketlilik Sürüyor!

Kripto paralara ilişkin Türkiye’den de yeni bir yasal düzenleme hamlesi geldi. 10 – 12 maddeden oluşması beklenen teklifte sona gelindi. İşte yeni düzenlemeye yönelik detaylar…

Kripto Para Düzenlemesinde Bu Maddeler Dikkat Çekiyor! Türkiye'den Kripto Para Adımı! Piyasalarda ise Hareketlilik Sürüyor!

Kripto para piyasalarında son dönemde ülkelerin yeni yasal düzenlemeleri ve madencilik gibi faaliyetleri yasaklamaları sonrasında sert düşüş görülmeye başladı. Bir yandan piyasalarda endişeli hareket devam ederken, diğer yandan Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeden de kripto paralara ilişkin düzenlemeleri içeren birçok yeni düzenleme gelmeye devam ediyor.

Kripto para varlıkları için 10 – 12 maddeden oluşması beklenen yasa teklifine yönelik Meclis tarafından çalışmalar yürütülmeye devam ediyor. Yatırımcının korunmasın yönelik maddelerin yanı sıra kripto para ticaretine ilişkin birçok düzenleme de yer alacak.

Kripto Para Düzenlemesiyle Vergi Gelecek Mi?

Türkiye’deki yatırımcıların büyük bölümü yeni yapılacak kripto para düzenlemesinde vergilerin durumunu merak ediyor. Kripto para ticaretine yönelik yapılacak düzenleme kapsamında, bireysel yatırımcılardan vergi alınmamasına yönelik görüşlerin ağır bastığı ifade edildi. Ancak bu konuya ilişkin net bir açıklama henüz bulunmuyor.

Küçük yatırımcının korunmasına ilişkin ayrıca bankacılık düzenlemesine benzer bir şekilde yeni mekanizmaların devreye sokulması öngörülüyor. Bu kapsamda firmaların sorumlu tutulması ve hapis cezalarının da getirilmesi artan dolandırıcılık faaliyetlerinin giderilmesini sağlaması hedefleniyor.

Kripto Borsalara Sermaye Şartı Gelecek!

Yerel borsalar için kripto para ticaretine olanak tanıyan firmalar için sermaye şartının da getirilmesi gündemde. 1 milyar liranın altında olmamak kaydıyla bu firmaların belirli miktarda sermayeye sahip olmasına ilişkin çalışmalar yapıldığı ifade edildi. Söz konusu yerel borsaların kripto varlıklarının yüzde 97’sinin koruma altında olduğunu ifade etmelerine karşın, kripto varlıkların saklanmasına yönelik de düzenlemelerin gelebileceği ifade ediliyor.

Kripto Piyasalarda Son Durum Dikkat Çekiyor!

Türkiye’de kripto para piyasalarına ilişkin düzenlemelere hız verilirken piyasalarda ise hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. Bitcoin’in sert düşüşü sonrasında 27 Ocak itibariyle yeninden 36 bin 210 dolar seviyesine geldiği görüldü. Piyasa değeri en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum ise 2 bin 400 dolar seviyesiyle piyasalarda işlem görmeye devam ediyor.

‘’Kamugundemi.com yatırım tavsiyesi vermez. Yatırım danışmanlığını yetkili kuruluşlar yapar. Kamugundemi.com uzmanların yorumlarını aktarmaktadır."