Kripto İşlemlerine Yönelik BDDK'dan Yatırımcıları Üzen Haber! Yatırımcılar Şokta!

BDDK tarafından tüm bankalara kripto para varlıklara ilişkin bir uyarı yapıldı. Kripto yatırımlara kredi verilmeyecek…

Kripto İşlemlerine Yönelik BDDK'dan Yatırımcıları Üzen Haber! Yatırımcılar Şokta!

Kripto para piyasalarında son dönemde ABD ve Çin’den gelen haberler sonrasında yaşanan sert dalgalanmalar, yurt içindeki birçok kripto para yatırımcısının da zorluk yaşamasına neden oluyor. Son olarak Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından Türkiye’deki bankalara yapılan bir uyarı piyasalarda endişe yarattı.

Bankalar tarafından verilen kredilerin, kripto para yatırımı için veya kayıtlı bankacılık ve sermaye piyasası sistemi dışında kullanılmasının önüne geçmek için verilmemesi gerektiği uyarısı yapıldı. Uyarının gelmesinin ardından haftalardır düşüş eğilimi içindeki kripto piyasalarındaki birçok kişi banka kredilerine başvurma eğilimi içindeydi.

BDDK’dan Piyasaları Karıştıran Uyarı

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından Türkiye Bankalar Birliği ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne yazılı bir metin iletildi. Bu kapsamda Türkiye’de bankacılık alanında faaliyet gösteren tüm bankaları uyaran BDDK, bireysel ve tüzel müşteriler için tahsis edilen kredili mevduat hesapları dahil olmak üzere tüm kredilerin, kripto varlıklara ya da kayıtlı bankacılık ve sermaye piyasası sistemi dışına para çıkmasının engellenmesi adına hassasiyet gösterilmesi gerektiği bildirildi.

Uyarının temelinde kripto para yatırımına yönelik bankaların herhangi bir kredi tahsisinde bulunmaması gerektiği sonucunun çıkarılmasının ardından piyasalarda işlem yapan birçok yerli kripto para yatırımcısının bu uyarıdan memnun olmadığı bildirildi. Uzun bir süredir düşüş yaşanan piyasalarda BDDK öncesinde diğer birçok ülkenin benzer kurumlarından gelen haberler ise piyasaları olumsuz yönde etkilemişti.

Kripto Piyasalara Olumsuz Haberler Gelmeye Devam Ediyor

Kripto para piyasalarında son haftalarda arka arkaya düşüşler yaşanması birçok yatırımcı için adeta şok etkisi yarattı. Hükümetlerin yeni kripto para kararları sonrasında yaşanan sorunlar yeni haftada da etkisini göstermeye devam ediyor. Son olarak BDDK tarafından Türkiye özelinde tüm bankalara yapılan uyarı sonrasında gelişmeler yakından takip edilecek.

Öte yandan güne 57 bin 350 dolar seviyesinde başlayan Bitcoin’de düşüş yaşanmaya devam ediyor. En büyük takipçisi Ethereum ise yeniden yükseliş trendine başladı. 4 bin 772 dolar seviyesinden işlem gören Ethereum, piyasalarda gelen kötü haberlerin ardında yatırımcılar tarafından olumlu karşılanmaya devam ediyor.