Kredi Kartı Faiz Oranları Sabitlendi, Tebliğ Resmi Gazete'de Yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Merkez Bankası kararı ile kredi kartı faiz oranları sabitlendi. Referans faizin hesaplama yöntemi değişti.

Kredi Kartı Faiz Oranları Sabitlendi, Tebliğ Resmi Gazete'de Yayımlandı

Bankaların ticari müşterilerden alacakları ücretlere ilişkin düzenlemeyi içeren tebliğ değişti. Tebliğ değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kredi kartı faizlerini belirleyen referans faizin hesaplanması yönteminde değişiklik yapıldı. Tebliğe geçici bir madde eklendi. Bu geçici madde ile Şubat ayı için referans faizi 1,25, azami faiz oranı ise yüzde 1,80 olarak sabitlendi.

Dünya'nın haberine göre; tebliğin eski halinde referans oran, bankaların 32-45 gün vadeli TL hesaplarında uyguladıkları faizin ağırlıklı ortalaması olarak belirlenirken yeni tebliğ ile ayın ortalama faiz ile Merkez Bankası politika faiz oranının yüzde 10 artırılmasıyla bulunacak oran geçerli sayılacak.

ESKİ

Referans oran: 32-45 gün vadeli olarak açılan Türk lirası cinsi tüm mevduat türlerine bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı üzerinden hesaplanan, en son ilan edilen referans orandan aşağı ya da yukarı yönde yüzde beşten fazla değişmesi halinde güncellenen ve Merkez Bankasınca her ayın sondan beşinci iş günü ilan edilen oranı,

YENİ

Referans oran: 32-45 gün vadeli olarak açılan Türk lirası cinsi tüm mevduat türlerine bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı üzerinden hesaplanan oran ile Merkez Bankasınca belirlenen politika faizinin yüzde on artırılması ile hesaplanan oran arasından düşük olan dikkate alınarak hesaplanan ve en son ilan edilen orandan aşağı ya da yukarı yönde yüzde beşten fazla değişmesi halinde güncellenerek Merkez Bankasınca her ayın sondan beşinci iş günü ilan edilen oranı,"

SONRAKİ HABER