KPSS 2022 hangi sorular iptal edilecek? KPSS tüm sorular geçersiz mi olacak?

Türkiye gündemine bugün bir anda giren KPSS sorularının bir yayınevi tarafından daha önce paylaşılması gündeme bomba gibi düştü. Peki KPSS 2022 hangi sorular iptal edilecek? KPSS tüm sorular geçersiz mi olacak?

KPSS 2022 hangi sorular iptal edilecek? KPSS tüm sorular geçersiz mi olacak?

KPSS 2022 hangi sorular iptal edilecek? KPSS tüm sorular geçersiz mi olacak? Türkiye gündemine bugün bir anda giren KPSS sorularının bir yayınevi tarafından daha önce paylaşılması gündeme bomba gibi düştü. İlk gelen açıklamalar doğrultusunda sınava dair sıcak gelişmeler yaşandı. ÖSYM tarafından yaşanan olayların asılsız olduğu iddia edilmesi sonrasında bürokratlar ve milletvekilleri tarafından yapılan açıklamalar gündemi daha da etkiledi.

ÖSYM'nin konu ile ilgili açıklama yapması olayın Türkiye gündemine daha hızlı girmesini sağlarken akşam saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından KPSS soruları ile ilgili açıklama geldi. Gelen açıklamalara göre ise Erdoğan tarafından verilen talimat ile birlikte olayı Devlet Denetleme Kurulu'nun inceleyeceği ve sonucun kısa süre içerisinde açıklanacağı söylenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan incelenmesini talep etti

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır." denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz." ifadelerini kullandı.

KPSS sorular iptal mi edilecek?

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ise gündemde farklı iddialar yer alırken KPSS sınavının tekrarlanacağı mı yoksa soruların iptal mi edileceği araştırılmaya başlandı. Gelişmeler ile ilgili ilk açıklama ise Devlet Denetleme Kurulu Başkanı tarafından geldi.

Gazeteci Adem Metan Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı'dan ilk bilgileri aldı. İşte o tweet.

"Yunus Arıncı Bey’e KPSS meselesini sordum: İlk izlenimlerinde problemli bir durumun varlığını gördüklerini, kamuoyunu aydınlatmak için hızlıca soruşturmayı tamamlayacaklarını ve tablonun netleşeceğini söyledi."