Koronavirüs Tedbirleri Geri Döndü! Vakalar Çoğalmaya Devam Ediyor! Maskeler Yeniden mi Geliyor? İlk Tedbiri Eskişehir Aldı!

Koronavirüs vaka sayılarının her geçen gün artması ile birlikte Türkiye'de tedbir alan ilk şehir Eskişehir oldu. Koronavirüs Tedbirleri Geri Döndü! Vakalar Çoğalmaya Devam Ediyor! Maskeler Yeniden mi Geliyor? İşte detaylar...

Koronavirüs Tedbirleri Geri Döndü! Vakalar Çoğalmaya Devam Ediyor! Maskeler Yeniden mi Geliyor? İlk Tedbiri Eskişehir Aldı!

Koronavirüs vaka sayılarının istatistiklerine bakıldığında yavaş yavaş artışa gitmesi ile birlikte tedbirler yeniden gündeme gelirken vatandaşlar paniklemeye başladı. Geçtiğimiz gün koronavirüs vaka sayılarının artması ile ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşa aşı uyarısında bulunmuştu. İlk tedbiri alan şehir Eskişehir oldu.

4-10 Temmuz haftasında 117 bin 95 vaka görülmesiyle birlikte vaka sayılarının artması kapanmaların ve maske takma zorunluluğunun yeniden gelip gelmeyeceği yönünde soru işaretlerine neden olmuştu. Vatandaşlar her an gelebilecek açıklamalara göz çevirirken ilk tedbir Türkiye'de Eskişehir'den geldi.

Vaka Sayıları Artmaya Başladı! Eskişehir'den İlk Tedbir Geldi!

Vaka sayılarının artmaya başlaması ile birlikte Eskişehir'den tedbir kararı geldi. Eskişehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz gün vaka sayılarının artmasıyla ilgili olarak özellikle de risk grubunda yer alan vatandaşları uyarmıştı.

Fahrettin Koca yaptığı uyarıda "Giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. Riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz." demişti.

Eskişehir Alınan Tedbirler

Eskişehir Eskişehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan tedbir kararları şu şekilde yayımlandı.

20 Temmuz tarihli kararda şu ifadeler kullanıldı:

  • Covid 19 vaka sayıları nedeniyle ilimizde bulunan üniversite, özel ve kamu hastanelerine Covid 19 şüphesiyle başvuran hastaların takip ve tedavilerinin öncelikli olarak başvurunun yapıldığı hastanelerde gerçekleştirilmesine ve zorunlu olmadıkça diğer hastanelere sevk edilmemesine,
  • Vaka sayıları göz önünde bulundurularak, üniversite, özel ve kamu hastanelerinin Covid 19 yataklı servis, yoğun bakım servisi ve acil servis gibi birimlerinde malzeme, ekipman, yatak ve personel sayılarının gözden geçirilerek gerekli planlamaların yapılmasına,
  • Covid 19 hastalarının başvuracağı Covid 19 Çağrı Merkezi ve Filyasyon Merkezinde görevli personel sayısının vaka sayıları ve ihtiyaç doğrultusunda güncellenmesine ve çalışma saatlerinin düzenlenmesine,
  • İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 16.11.2020 tarihli ve 102 sayılı alınan kararın güncellenerek devamına;

Oy birliği ile karar verilmiştir.