Konut Kredisi Faizlerinde Yeni Düzenleme! Faizsiz Kredilere İlgi Artıyor! Ziraat ve Vakıf’tan Destek!

Özel banakların konut kredisi faiz oranları yükseliyor. Kamu bankaları ise avantajlarıyla dikkat çekti. İşte em uygun konut kredisi…

Konut Kredisi Faizlerinde Yeni Düzenleme! Faizsiz Kredilere İlgi Artıyor! Ziraat ve Vakıf’tan Destek!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından faizlerin indirilmesine rağmen bankaların kredi faizlerinde net bir indirimi görülmedi. Öte yandan kamu ve özel bankalar arasındaki makas da giderek açılmaya devam ediyor.

Özel banka faiz oranları ortalama yüzde 2’nin üzerine çıkarken, Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank kredileri cazip oranları ile dikkat çekiyor. Öte yandan katılım bankaları tarafından sunulan faizsiz konut kredileri sayesinde de birçok vatandaş faiz yükü altına girmeden ödeme yapabilecekler. Ancak kar oranlarının yükselmesi farklı bir borç türünü de ortaya çıkardı.

Ziraat Katılım Konut Kredisi

Türkiye’nin önde gelen kamu bankası Ziraat Bankası, katılım bankacılığı alanında da faaliyetlerine başladığı günden itibaren vatandaşlara cazip finansman seçenekleri sunmayı başarıyor. Son dönemde konut fiyatlarında yaşanan artış ve özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında artışa gitmesinin ardından katılım bankalarının faizsiz seçeneklerine ilgi artamaya başladı.

Konut Finansmanı kapsamında Ziraat Katılım tarafından sağlanan kredi ile vatandaşların uygun kar oranları ve geri ödeme avantajları ile hayallerindeki evi satın almaları sağlanacak. Satın alınacak evin ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar kredi sağlayan Ziraat Katılım, uygun kar oranları ve 120 aya varan vade seçenekleri ile finansman desteği sağlamaktadır.

Vakıf Katılım Konut Finansmanı Kar Oranı

Avantajlı oranları ile dikkat çeken bir diğer kamu katılım bankası Vakıf Katılım, yüzde 1,54’ten başlayan cazip kar oranları ile vatandaşların hayallerindeki eve sahip olmaları için cazip kredi seçenekleri sunmaya devam ediyor. 120 ay vade seçenekleri ile sağlanan konut finansmanı, sıfır ve ikinci el konut satın alımlarında geçerli olacak.

Satın alınmak istenen evin yine yüzde 80’ine kadar kredi sağlayan banka, faizsiz konut kredisi seçeneklerini katılım bankacılığı ile sağlayarak vatandaşların daha rahat ödeme koşulları altında ev sahibi olmalarını sağlamaktadır. Kamu ve özel bankalar arasında faiz farkının açılmasının ardından katılım bankalarının da yarışa dahil olması bu bankaların konut kredilerine olan ilgiyi artırmış durumda.