Konut Fiyatlarına Zam Üstüne Zam! Bundan Sonra Konut Fiyatları Düşecek mi?

Konut fiyatlarının zamlanması ev hayali bulunan vatandaşların hayallerini yıktı. Peki bundan sonra ne olacak? Ev fiyatları düşecek mi?

Konut Fiyatlarına Zam Üstüne Zam! Bundan Sonra Konut Fiyatları Düşecek mi?

Pandemi, konut sektörüne en ağır darbeyi indiren süreçlerden birisi oldu. Hem konut hem de araç fiyatları rekor seviyede yükseldi. Dar ve orta gelirli aileler için konut sahibi olmak neredeyse imkansız hale geldi.

Özellikle büyük şehirlerde konut fiyatları giderek artmaya devam ediyor. İstanbul gibi merkezi ve büyük bir şehirde yaşamak isteyenler için ortalama konut fiyatları yaşanan artış sonrasında 1 milyon liranın üzerine çıkmış oldu. Bu rakamlar pek çok vatandaşın ödeyemeyeceği rakamlar olarak ifade ediliyor.

KONUTLARIN METREKARE FİYATI ARTTI

Konu hakkında Merkez Bankası tarafından bir değerlendirme yapıldı. Bu değerlendirme sonrasında tüm ülke genelinde konutların metrekare satış fiyatları rekor yükselerek 5 bin 317 liraya kadar çıktı. Bu yükseliş pek çok kişi tarafından hayal kırıklığı ile karşılanırken indirim yapılıp yapılmayacağı merak edilmeye başladı.

Yükselişin nedenleri çeşitli sebeplere dayandırılabiliyor. Bunun üzerine piyasalarda konut fiyat artışına yönelik bir müdahale ve indirimin gerçekleştirilmesi için çalışma yapılması bekleniyor.

KONUT FİYATLARININ YÜKSELMESİNİN SEBEBİ NE OLDU?

Son iki yıldır konut fiyatları alışılmadık şekilde yükselmeye başladı. Önce küresel piyasalarda meydana gelen olumsuz havanın ülkemize yansıması, sonra pandemi, sonra da iç piyasada meydana gelen olumsuz gelişmeler zam olarak yansıdı.

Yapılan değerlendirmelerde bir senede ev fiyatlarına yüzde 40 oranında zam geldi. Pandemi ev alışkanlıklarını değiştirerek müstakil ev arayışına itti. Salgın nedeniyle ham madde tedarik etmek zorlaştı. Döviz kurunun rekor seviyede artması kur farkını ortaya koydu. Fırsatçılık ve stokçuluk da işin içine girdiği zaman konut fiyatları yükseldi.

EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Herkes ev fiyatlarının akıbetini merak ediyor. Düşüp düşmeyeceği merak edilirken, bunun gerçekleşmesi için konut üretiminin artmasının gerektiği belirtildi. Yeni konut sayısının artmaması halinde mevcut fiyatların aşağı yönlü ilerlemesinin pek mümkün olmayacağı düşünülüyor.

SONRAKİ HABER