KİT personellerine kadro! Hükümete çağrı yılsonuna kadar yapılması gerekiyor

Kamuda KİT'lerde çalışan personeller halen taşeron pozisyonlarında çalışıyorlar. Bu çalışanların kadro sorunlarının 2022 sonunda 2023 başında çözülmesi bekleniyor.

KİT personellerine kadro! Hükümete çağrı yılsonuna kadar yapılması gerekiyor

KİT'lerde çalışan personeller halen taşeron işçi statüsünde çalışmakta olup kadro alamamışlardı. Uzun süredir statüleri değişmeyen bu personeller için Çalışma Bakanlığı 2022 yılında yeni bir adım attı.

Sözleşmeli personellerin kadroya alınmalarına ilişkin çalışma ile birlikte KİT personellerine yönelikte düzenleme olacağı sinyali verilmişti. Bu düzenlemeler için ise 2022 yılının son birkaç aylık süresi işaret edilmişti.

AK PARTİ'DEN KADRO ALAMAYAN TAŞERON İŞÇİLERE KADRO

Kamuda yaklaşık 70 bin taşeron işçi bulunuyor. Bu işçiler için çalışmaların ne zaman olacağına ilişkin hükümet kanadından açıklamalar geldi. Düzenlemelerin tarihlerine ilişkin yapılan açıklamalarda çalışanlar için takvim açıklandı.

Bakanlık ilk olarak sözleşmeli kamu personellerini kadroya alacak.

İkinci sırada ise kadro almamış taşeron işçilerin kadro alması olacak.

Bakanlık daha sonra geçici işçilerin çalışma sürelerinin 10 aydan 12 aya çıkarılması için çalışacak.

HAK İŞ BAŞKANI'NDAN DA AÇIKLAMA

Hak-İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan, KİT çalışanlarının durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Çalışanların kadroya alınması içinÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e çağrıda bulunan Mahmut Arslan beklentilerini de dile getirdi.

Arslan konuşmasının başında hükümetin 2017 senesinde 696 sayılı KHK ile kamuda çalışan taşeron işçileri kadroya aldığını söyledi. Bu adımın önemine vurgu yapan Arslan halen bazı çalışanların mağduriyetlerinin sürdüğünü söyledi. Kamuda kadrosuz çalışanların sayısını onbinlerce kişi olarak tanımlayan Hak İş Başkanı KİT çalışanlarının kadroya alınması için protokol imzalandığını hatırlattı.

Bu kapsamda Hak İş Başkanı "KİT’lerde, diğer taşeron şirketlerde, geçici ve mevsimlik işlerde çalışan arkadaşlarımızın kadro alması ve 696 sayılı KHK ile kadro alan arkadaşlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda, üç protokol imzaladık" ifadelerini kullandı. Arslan konuşmasının sonunda “İmzaladığımız protokollerin gereğini yıl sonuna kadar yapmamız gerekiyor” diyerek hükümete çağrısını yineledi.