Kirada oturup ödemeyenler! Devlet her ay kira yardım parası veriyor almak için...

Kira ödemelerinde rakamların artmasıyla birlikte kira borcunu ödemeyenlerin de sayısı arttı. Kira ödemelerini yapamayanlar için ise devletin sosyal yardım paketleri bulunuyor. Vatandaşlar yazılı başvuru sonrasında aylık kira yardım parası alabilir bu destek ile birlikte kira borçlarını ödeyebilirler.

Kirada oturup ödemeyenler! Devlet her ay kira yardım parası veriyor almak için...

Konut sektöründe oluşan köpük fiyatlanma etkisi sonrası kira fiyatları çok yükselmişti. Kira fiyatlarının artmasının ardından ise sektör içinde ciddi sorunlar yaşandığı öğrenildi.

Birçok kiracının kira ödemelerinde sorun yaşadığı, ödemeleri yapmadığı borçlarını kapatamadı ve her ay borçların katlandığı öğrenildi. Bu durumda olan vatandaşlar için seçeneklerden birisi de devletin kira yardımları.

DEVLETTEN HER AY KİRA YARDIMI

Vatandaşlar her ay devletten kira yardımı almak istemeleri halinde 2 kurumun kapısını çalacaklar. Birincisi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı olan ve her şehirde il müdürlüğü ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları olacak. Bu kurumlara gidecek olan vatadnaşlar sosyal yardım kapsamında destek talep edecekler.

Devlete başvuruda bulunacak olan vatandaşların kapısını çalacakları ikinci kapı ise belediye başkanlıkları olacak. İlçe belediye başkanlığına gidecek olan vatandaşlar bunun dışında il belediye başkanlıklarını da ziyaret edecekler. Bu iki kurum kira yardımı ödemeleri için özel destek sağlarlar.

AİLE BAKANLIĞI'NDAN YARDIM ALABİLMEK İÇİN

Sosyal yardımlar genel müdürlüğü bünyesinden kira yardımı almak isteyen vatandaşların hanede yaşayan kişi sayısına göre aylık kazanç durumlarının düşük olması gerekiyor. Hane birey sayısı çok geliri az olanlar yada kişi başına düşen gelir düşük olanlar, hiç geliri olmayanlar bakanlıktan destek ödemesi alabilirler.

Bakanlık desteğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sosyal yardımlaşma il müdürlüğü ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının doğrudan kira yardımı desteklerinin olmaması. Bu kurumlar ödemeleri nakit destek olarak sağlarlar. Ödemeler aylık ödenir ve PTT hesaplarından kullanılabilir.

İL İLÇE BELEDİYEDEN KİRA YARDIMI ALMAK

Belediye başkanlıkları da kira alanında destek sağlayan kurumlardan. İlçe belediye yada il belediye başkanlıkları tarafından sağlanan destek ödemeleri sabit ödemeler değildir. Ayrıca her ilçe veya her il belediyesinde bu destek ödemesi olmayabilir. Ancak çoğu belediye başkanlığı kira destek ödemesi için ayrı program hazırlarlar.

İlçe belediye başkanlıklarına yada il belediye birimlerine gidecek vatandaşlar destek ve yardım programları kapsamında başvuruda bulunacaklar. Eğer belediyenin nakit destek programı yada kira yardım programı varsa vatandaşların başvuruları gelir durumuna göre değerlendirmeye alınacak. Ardından onay verilecek.

HER AY DÜZENLİ ALINABİLİR

Aile Bakanlığı, SYDV veya Belediyelerden kira yardımı yada nakit destek almak isteyecek olan vatandaşların başvuruları onaylanırsa ödemeler aylık olarak yapılacak.