Kıdem Tazminatında Flaş Gelişme: Bu Kurallara Dikkat! İstifa Etseniz de Alabilirsiniz

Hem kamu hem özel sektör çalışanlarını yakından ilgilendiren kıdem tazminatında yeni gelişme yaşandı. Normal şartlar da istifa edenlerin hak etmediği kıdem tazminatında bu kurallara dikkat edilmesi durumunda kendi isteğiyle işten ayrılanlar da tazminat alabilecek.

Kıdem Tazminatında Flaş Gelişme: Bu Kurallara Dikkat! İstifa Etseniz de Alabilirsiniz

Milyonlarca çalışanı kapsayan, aynı işyerinde 1 yıldan daha fazla süreyle çalıştıktan sonra herhangi bir sebepten ötürü işten çıkarılma durumunda kazanılan kıdem tazminatı hakkında yeni gelişmeler yaşandı. Bazı durumlarda kendi isteği ile işten ayrılanlar da kıdem tazminatına hak kazanabiliyor. Evlilik nedeniyle işten ayrılan kadın çalışanlar, 1 yıl içerisinde kıdem tazminatı alabiliyor. Sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılan çalışanlar da tazminat alma hakkına sahip. Kendi isteği ile işten ayrılan çalışanların kıdem tazminatı alabilmeleri için SGK'dan belge almaları gerekiyor. İşte kendi isteğiyle işten ayrılsa bile kıdem tazminatı hakkı olan çalışanlar.

Pek çok çalışan çalışma hayatındaki bazı haklarından habersiz. Kıdem tazminatı da bunlardan bir tanesi. Özellikle kendi isteği ile işten ayrılan kişiler, bazı durumlarda kıdem tazminatı alabileceklerini bilmiyorlar. TÜRMOB kıdem tazminatına ilişkin bir açıklama yaptı. SGK'nın Emeklilik İşlemleri Genelgesi'nde de tazminat almak için gereken belgelere yer verildi. Hürriyet Gazetesi'nden Noyan Doğan kıdem tazminatını enine boyuna ele aldı ve çalışanların merak ettiklerini açıkladı.

Kıdem Tazminatında Flaş Gelişme: Bu Kurallara Dikkat! İstifa Etseniz de Alabilirsiniz

KİMLER KENDİ İSTEĞİYLE İŞTEN AYRILIRSA KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR?
Kıdem tazminatı almak için en temel şart, aynı işyerinden bir yıldan fazla süredir çalışıyor olmak. En az 1 yıl çalışmış olmak da yeterli. Bir yıldan az süre ile çalışanlar istifa de etse işveren tarafından da çıkarılsa kıdem tazminatı hakkı olmuyor. Normal şartlar altında 1 yılı dolduran kişilerin tazminat alabilmeleri için işten çıkarılmış olmaları gerekiyor. Erkekler askerlik nedeniyle kadınlar da evlilik nedeniyle kendileri işten çıkarsa tazminat alabiliyor. Emekli olan çalışanlar da kıdem tazminatı alabiliyor.

Kıdem Tazminatında Flaş Gelişme: Bu Kurallara Dikkat! İstifa Etseniz de Alabilirsiniz

YAŞTAN DOLAYI EMEKLİ OLAMAYANLAR DA TAZMİNAT ALABİLİR!
8 Eylül 1999 tarihinden önce ilk kez sigortalı olanlar, 3600 prim günü ve 15 çalışma yılını doldurmaları durumunda, kendi isteğiyle işten ayrılıp kıdem tazminatı alabilirler. 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında ilk kez sigortalı olanlar ise 25 yıl çalışıp 4500 prim günü tamamlayarak kıdem tazminatı alabiliyorlar. Çalışma yılına bakılmadan da 7000 prim günü doldurularak kıdem tazminatı alınabilir.

30 Nisan 2008- 31 Aralık 2008 arasında ilk sigortası olanlar 4600 prim günü
1 Ocak 2009- 31 Aralık 2015 arasında ilk sigortası olanlar 4600-5300 prim günü
1 Ocak 2016 ve sonrasında ilk sigortalı olanlar 5400 prim günü doldurarak işten ayrılıp kıdem tazminatı alabilirler.

SONRAKİ HABER