Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Başlıyor! Herkes Kendi Evini Kendi Yıkıp Kendi Yapacak

Kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması için yeni dönem başlıyor. Teşvik edici sistemde herkes kendi evini kendi yıkıp kendi yapabilecek. Peki nasıl olacak?

Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Başlıyor! Herkes Kendi Evini Kendi Yıkıp Kendi Yapacak

Ülkemizin pek çok noktasında kentsel dönüşüm ciddi bir ihtiyaç haline geldi. Özellikle büyük şehirlerde kentsel dönüşüm, olası bir deprem halinde ciddi can kayıplarına neden olabileceği için tehlikeli olarak görülüyor.

Belediyeler şehirlerde ciddi anlamda kentsel dönüşüm çalışmalarına başladılar. Bunun üzerine çalışmaların hem zaman hem de bütçe nedeniyle yavaş ilerlemesi yeni sorunları beraberinde getirecek gibi görünüyor. Bunun üzerine yeni bir kentsel dönüşüm modeli ortaya çıktı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT SATIŞLARINI DA ARTIRIYOR

Kentsel dönüşüm süreci içerisinde konut satışlarının da ciddi oranda arttığı belirlendi. Bunun üzerine 2021 yılında tüm olumsuzluklara rağmen konut satışlarının yine de kötü sayılamayacak derecede olduğu belirlendi.

Yılın son aylarında ekonomik dengelerin iyice bozulması üzerine satışlarda bir düşüş yaşanmasına rağmen gayrimenkul sektörünün hala önemli bir yatırım aracı olduğu belirtildi. Kentsel dönüşümle kazandırılan konutların satışının da gayrimenkul sektörüne katkı sağladığı ortaya konuldu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN HERKES KENDİ EVİNİ KENDİ YIKIP YAPABİLECEK

Pandemi süreci hız kesmeden devam ederken, bu süreçte kentsel dönüşüm çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor. Bu alanda yapılan mevzuatta birtakım düzenlemeler yapılıyordu. Bu düzenlemelerle birlikte özellikle İstanbul’da yaşanması beklenen büyük İstanbul depremi için kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması bekleniyor.

Bu süreçte çalışmaları hızlandırmak için ‘kendin yık, kendin yap’ modeli gündeme geldi. Ev sahiplerininde sürece dahil edilmesi için yeni bir dönem başlatıldı. Özellikle yeni modelin Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirler için kurtarıcı olması bekleniyor. Bunun için gayrimenkul şirketleri yol gösterici projelerle birlikte ev sahiplerine evlerini yeniden inşa etmeleri için yol göstermeye başladılar. Pek çok ev sahibinin ise kendi evlerini yıkıp yeniden inşa etmeleri için bir fırsat olduğu ifade edildi.