Kendi İşini Kurmak İsteyenlere 100 Bin Lira Faizsiz Kredi Müjdesi! 2 Yıl Geri Ödemesiz Faizsiz Kredinin Şartları Açıklandı

Kendi işini kurmak isteyenler için destekler ardı ardına geliyor. 100 bin lira faizsiz iki yıl geri ödemesiz kredi için detaylar belli oldu!

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere 100 Bin Lira Faizsiz Kredi Müjdesi! 2 Yıl Geri Ödemesiz Faizsiz Kredinin Şartları Açıklandı

Faizsiz kredi çekebilmek ve üstelik ödemeye çok sonra başlayabilmek pek çok kişinin en büyük hayali. Kendi işini kurmak isteyen ancak bankaların kredi faiz oranları çok yüksek geldiği için bir adım atamayan binlerce girişimci bulunuyor.

Yeni dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeli bir haber verdi. KESGEB desteklerinin sınırlarının artırılması ve şartlarının genişletilmesi için birtakım düzenlemeler yapıldığını belirtti. Üstelik mikro ve küçük işletmeler için büyüme fırsatı sunan krediye istihdam sağlayarak ulaşmak mümkün olacak.

İKİ YIL GERİ ÖDEMESİZ SIFIR FAİZLİ 100 BİN LİRA KREDİ VERİLİYOR!

KOSGEB tarafından mikro ve küçük işletmelere iki yıl geri ödemesiz, sıfır faizli 10 bin liraya varan kredi desteği veriliyor. Kredi desteğinden yararlanma için başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor. Başvuru sürecinin 31 Mart tarihine kadar devam edeceği belirtildi.

Geçtiğimiz dönemlerde pandemiden olumsuz etkilenen mikro ve küçük işletmelerin yeniden toparlaması, ayağa kalkması ve güçlenmesi için Hızlı Destek Programı adı altında bir çalışma düzenlenmişti. Bu çalışma sonrasında yeni bir düzenleme daha yapıldı.

KREDİ ÖDEMELERİ 2024 YILINDA BAŞLAYACAK!

Yeni mezun olan gençlerin de işsizlik sorunu yaşamamaları için destek programı genişletildi. Mikro ve küçük işletmelerin istihdam sağladığı personel başına alacakları desteklerin yanı sıra işleri geliştirmek adına faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz kredi desteğinden de faydalanmalarına imkan tanındı.

Bu sayede hem işletmeler süreçten faydalanabilecekler hem de genç nüfus işsizlik sorunu yaşamamış olacak. 12 ay boyunca çalışma sözü verilen her bir istihdam edilen personel için 100 bin lira faizsiz kredi alınabilecek. Ödemeler ise 2024 yılında eşit taksitlerle KOSGEB’e yapılacak.

KREDİ ALMANIN ŞARTLARI NELER?

Kredi istihdamı artırarak ekonomiye destek olmayı amaçladığı için personel alımı öncesi destek başvurusu yapılmalı. Ancak alınacak personel eş, anne, baba, çocuk, kardeş gibi yakınlık derecesinde olmayacak. Destek süresince personelin işten çıkarılmamış olması gerekiyor.

İşe alınacak kişilerin de yeni mezun işe ihtiyaç duyan tecrübe kazanması gereken kişilerin olması gerekiyor. Meslek lisesi ya da teknik lise mezunu olmalı. Doğum yıllarının ise 1981 ve sonrası şeklinde sıralanmış olması gerekiyor.