Kemal Kılıçdaroğlu açıkladı: Birkaç ay beklerseniz sizlere ikinci el parasına sıfır araba aldıracağım

Ana muhalefet lideri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklama ile birlikte sıfır arabaya dair paylaşımlarda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu açıkladı: Birkaç ay beklerseniz sizlere ikinci el parasına sıfır araba aldıracağım

Kemal Kılıçdaroğlu açıkladı: Birkaç ay beklerseniz sizlere ikinci el parasına sıfır araba aldıracağım

Kemal Kılıçdaroğlu açıkladı: Birkaç ay beklerseniz sizlere ikinci el parasına sıfır araba aldıracağım - Ana muhalefet lideri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklama ile birlikte sıfır arabaya dair paylaşımlarda bulundu. Daha önce gençlere ilk araba alımlarında ÖTV'yi kaldıracağını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu bugün Twitter hesabından yaptığı açıklama ile çarpıcı ifadelere yer verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu saat 22.00'da açıklamalarda bulundu!

"Uzun zamandır sohbet edemedik, bugüne kısmetmiş. Çok sıkıntılı süreçlerden geçiyoruz. Biz iktidara geldikten sonra bu sorunlara çözüm üretmek için burada konuşuyoruz. Geçiş sürecini atlattıktan sonra iktidara geldiğimizde kolaylıkla, ivedilikle çözeceğimiz sorunlar maalesef muhalefetteyken uzun sürebiliyor."

"İnsanımız çok mütevazi. Bir evi bir arabası ve güzel, huzurlu bir hayatı olsun istiyorlar. Bu bile çok görülüyor insanlara. Yoksulların en savunmasızların üstü çizildi. Orta sınıfın altında ki haneler dibe düşürüldü. Özellikle tipik orta sınıf işçi çocukları basamakları tırmanarak standart atlama olasılığı ellerinden alındı. İktidar sadece ihalelere, beşli çetelere, mafyalara, çantacılara çalıştı. İşte bu gün ivedilikle yapacağımız bir iyileştirmeyi hatırlatmak ve kritik bir çağrı yapmak için sizleri mutfağıma davet ettim.

"Bugün otomobil vergileri konusunu açıyorum. Özellikle ÖTV. Türkiye'de bir araç alırken dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV'yi ödüyoruz. Yetmiyor aracın bedeli ile bu verginin de vergisi olarak alınan yüzde 18 KDV'yi ödüyoruz. Üstüne gümrük vergisini ve tekrardan MTV ödüyoruz."

"Almanya'da 15 bin euro olan bir sıfır aracın bizde fiyatı vergilerle 500 bin TL'yi aşıyor. Benim milletim Almanya'da ki otomobil tam 2 katını ödüyor. Nüfusumuzun yüzde 95'inin sıfır araç alma ihtimali kalmadı. Şimdi açıkça çağrı yapıyorum. İlk yapacağımız işlerden biri 1.6 motor otomobillerde vergileri bugünün yaklaşık 4/1'i oranına indirmek olacak. Biliyorsunuz, gençlerin ilk sıfır araba almaları için ÖTV yok demiştim. Hafif ticari için de araçlar da vergileri indireceğiz. Bugün özetle ikinci el araba olan satılan arabanın parasıyla sıfır araba alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şimdilik araba alımını ötelemek. Kısa bir süre iktidarımızı beklemek. Bu kadar. Ailenizle sıfır araba kokusu olan araçlara bineceksiniz. Bu arabalar sizlerin de hakkıdır. Altını çizeyim bu uygulama lüks araçlar için olmayacak. Zenginin, çok kazananın vergilendirmesi taraftarıyım. Bu ülkede çok kazanan fakirin fukaranın hayatının iyileşmesi için de beytülmalen katkı da bulunmak zorundadır."

"Saray yoksuldan aldı sermayaye verdi. Ben bu parayı yeniden yoksula transfer etmek için lüks tüketimden vergi alma taraftarıyım. Herkesin kendi payına düşeni ödemesi gerekir. Bizler iktidara gelene kadar araba alımını öteleyin. Geldiğimizde halkımızın en fazla rağbet gösterdiği araç modellerinde ÖTV'yi çizeceğiz. ÖTV'yi sadece lüks araç alanlara uygulayacağız. Otomotiv sektörü de bana darılmasın, onlar da biraz sabretsinler. ÖTV problemini çözdüğümüzde kayıplarını çok hızlı telafi ederler."

Detaylar geliyor!