Karma Atama Kararında Emsal Karar: Mahkeme Öğretmeni Haklı Buldu! Atamalar Nasıl Yapılacak?

2017-2018 öğretmen atamalarından sonra kaldırılan karma atama kuralı, 2020 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile tekrar yürürlüğe girdi. Ancak ara dönemde karma atamadan ötürü mağdur olan öğretmenler, mahkemeye başvurdu. Mahkemeden, o öğretmenlerden birinin lehine yeni bir karar çıktı.

Karma Atama Kararında Emsal Karar: Mahkeme Öğretmeni Haklı Buldu! Atamalar Nasıl Yapılacak?

Her yıl gerçekleştirilen MEB öğretmen atamaları, 2018 yılında 2017-2018 yılı KPSS puanları baz alınarak karma atama ile gerçekleştirilmişti. Daha sonra ki atamalarda karma alımı sisteminin kaldırılması, pek çok öğretmen adayının mağdur olmasına sebep oldu. 2020 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile tekrar yürürlüğe giren karma alım kuralı ile yapılan öğretmen atamaları sistemin tekrar eskiye dönemsini sağlamış olsa da ara dönemde karma alım sebebi ile mağdur olan öğretmenlerin, mahkemelere başvurmasına sebep oldu. Konu ile ilgili 4 öğretmen adayının davası sürerken, bir öğretmenin mahkemesi kendisinin lehine sonuçlandı.

Karma Atama Nedir?

Karma atama, MEB öğretmen atamalarının yapılması için tercih edilen atama yöntemlerinden biridir. Bu yönteme göre öğretmenlerin son 2 yıla ait KPSS puanı baz alınır ve atama havuzu bu puanlara göre oluşturulur. Atama sırasında 2 yıla ait olan hangi puan türü daha yüksek ise o kullanılır ve böylelikle öğretmen, ilgili yüksek puanına göre atama sıralamasına katılmış olur.

Karma Atama ile İlgili 5 Dava Açıldı!

Karma Atama Kararında Emsal Karar: Mahkeme Öğretmeni Haklı Buldu! Atamalar Nasıl Yapılacak?

2018 yılında MEB atamaları düzenlemelerine konu olan karma atama, 2020 yılında yapılan atama süreci içerisinde kullanılmamıştı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile tekrar 15 bin ek atama yapıldı ve bu atamada karma atama yöntemi kullanıldı. Ancak 2020 yılında yapılan ilk atamada karma atamanın kullanılmamasından ötürü mağdur olan öğretmen adaylarından 5’i, konu ile ilgili olarak yetkili mercilere başvurarak dava açtı.

İlk Dava Sonuçlandı!

Geçtiğimiz günlerde karma atama ile ilgili olarak açılmış olan 5 davadan biri görüldü. İlk dava öğretmenin aleyhine sonuçlanırken, dava dosyasının temyize taşınmasından sonra konu ile ilgili olarak öğretmenin lehine karar verildi. Diğer öğretmenlerin ilgili davaları ise hala sonuçlanmayı bekleniyor.