Kamuda çalışan geçici işçilerin beklediği müjde! Bakan Bilgin sırayı açıkladı

Kamu kurumlarında çalışan ancak halen kadro dışında olan geçici işçiler için müjde geldi. Bakan Bilgin gün içinde yaptığı konuşmasında sözleşmeli personellerin kadroya alınması, geçici işçilerin durumuna ve eyt başlıklarına ilişkin son gelişmeleri aktardı.

Kamuda çalışan geçici işçilerin beklediği müjde! Bakan Bilgin sırayı açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Vedat Bilgin bazı etkinlikler kapsamında Bursa'ya gitti. Ziyaretleri kapsamında bir de konuşma yapan Bakan Bilgin gündemin merak edilen başlıkları hakkında çok önemli ifadeler kullandı. Bakan Bilgin'in konuşmasında yer verdiği düzenleme maddelerinden birisi de sözleşmeli personellerin kadroya alınması ile birlikte geçici işçilerin durumu oldu.

ÇALIŞMA BAKANI BİLGİN'DEN GEÇİCİ İŞÇİ AÇIKLAMASI

Bakanlığın 2023 yılı programına ilişkin açıklamalarda bulunan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin bu zamana kadar çözülen sorunları hatırlattı. Bundan sonraki dönemdeki 5 6 aylık süreçte Çalışma Bakanlığı'nın hangi konular için çalışmada olacağına değinen Bakan Bilgin 3600 ek gösterge düzenlemesini örnek gösterdi.

“Türkiye’nin her sosyal meselesi bizim önümüzdedir. Bunların üzerinde çalışıyoruz, bunların üzerinde çözüm yolları üretiyoruz. Formüller buluyoruz. En uygununu tamamladığımız gün, daha önce 3600’de yaptığımız gibi,"

Açıklamasında üç ayrı düzenleme üzerinde duran Bakan Bilgin ilk olarak sözleşmeli personellerin kadroya alınması, ikinci olarak geçici işçilerin sorunları son olarak ise EYT Yasasının çözüleceğini ifade etti.

Bakan Bilgin geçici işçiler için "Asgari ücrette yaptığımız gibi, yarın da sözleşmeli personel konusunda dosyayı açtığımda basın mensuplarıyla paylaşacağım. Diğer gün geçici işçiler sorunu var. Onu tamamladığımız gün, onlarla ilgili açıklama yapacağım. EYT var, EYT’yi tamamladığımız gün, onları açıklayacağım" dedi.

NASIL BİR ÇÖZÜM BEKLENİYOR?

Geçici işçiler için çalışma süresinin artırılması ilk formül olarak öne çıkıyor. Bakanlığın geçici işçiler dışında ayrıca 4D statüsünde olmayan ve halen taşeron işçi kadrosunda olanlar için de bir düzenleme yapması bekleniyor. Bu düzenleme ile 70 bin kişinin kamuda kadroya alınacağı öngörülüyor.