Kamu personellerinin, memurların maaşa göre konut kredisi limit hesaplaması

Kamu personelleri, memurlar en fazla ne kadar kaç TL konut kredisi çekebilirler. 7.000 TL, 8.000 TL, 9.000 TL ve 10.000 TL maaş alan memurlar ne kadar konut kredisi çekebilir, ne kadar taksit ödemesi yapabilirler? İşte hesaplama işlemleri...

Kamu personellerinin, memurların maaşa göre konut kredisi limit hesaplaması

Konut kredisi kullanımlarında limit hesaplaması vatandaşların maaşlarına göre yapılır. Kamu personellerinin hesaplamasında da kişinin hane geliri, aylık kazancı, gayrimenkul sahibi olup olmama durumu göz önünde bulundurulur. Kamugundemi.com olarak bizlerde ev almak isteyen kamu personellerinin en fazla ne kadar konut kredisi çekebileceğin, ev almak için ne kadar peşinat ödemesi yapacaklarını hesapladık.

İşte sıfır veya ikinci el ev alacak olan bir kamu personelinin evin fiyatına göre, konut kredisi ve peşinat hesaplamasında uygulanan formüller.

KONUT KREDİSİ LİMİT HESABI

Kredili ev alımlarında uygulanan limit hesaplamalarında temel formüller olsa da tam belirleme kişinin kredi notu, bankacılık puan görünümü, kazanç ve gayrimenkul sahibi olma durumuna göre değişir. Bu noktada ilk olarak maaş önemlidir. Maaş ne kadar yukarı seviyede olursa kullanılabilecek olan kredi limiti artar.

Bankaların tamamı vatandaşlara kredi imkanı sunarken aylık kazançları üzerinden bir temel hesaplama yapar. İhtiyaç ve taşıt kredisi kullanımlarında vatandaşlar maaşlarının yarısını kredi taksiti olarak kullanabililer. 36 ay ve 48 ay vadeli kredilerle ne kadar kredi çekilebileceği öğrenilebilir.

Konut Kredisi Hesaplama Formülü

Konut kredisinde ise sistem biraz daha farklıdır. Vatandaşlar maaşlarının yaklaşık yüzde 70'lik kısmını konut kredisi taksiti olarak ödeme hakkına sahipler. Bu durumda 120 ay vadeli konut kredisi kullanımında rakam güncel faiz oranına da bağlı olarak çok yukarı seviyelere çıkar.

MAAŞLARA GÖRE EN FAZLA NE KADAR ÇEKİLİR?

Konut kredisi kullanımında güncel faiz oranları da limit tutarını değiştirecektir. Ancak ortalama rakamlar aşağıda yer aldığı gibi olacak.

7.000 TL Maaş Alan Bir Kamu Personeli

Aylık kazancı 7.000 TL olan bir kamu personeli, maaşının yüzde 70'lik kısmını yani 4.900 TL'sini konut kredisi taksiti olarak ödeyebilir. 120 ay vadeli kredi kullanımında limit ortalama 300 bin TL ile 400 bin TL arasında olacaktır.

8.000 TL Maaş Alan Bir Kamu Personeli

Maaşı 8.000 TL olan bir memurun ödeyebileceği taksit tutarı 5.600 TL olur. 120 ay vadeli ödemelerde ise ortalama 350 bin TL ile 400 bin TL kredi çekilir.

10.000 TL Maaş Alan Bir Kamu Personeli

10.000 TL maaşı olan bir memur bankalara en fazla 7.000 TL konut kredisi taksiti öder. Ödemeler 120 ay vade olabilir. Bu durumda memur 450 bin TL ile 500 bin TL kredi kullanabilir.

KREDİ LİMİTİ NASIL ARTIRILIR?

Kredi kullanım limitini artırmak isteyenler için bir çok ek olanak bulunuyor. Bankanın teminat olarak kabul edeceği bir gayrimenkul yada eşinin, annenin babasınının bir yakının kefil olması yine kredi limitlerinin artırılmasını sağlayacak. Ayrıca bankanın kredi puanı yüksek olan müşterileri için inisiyatif alarak ortalama hesaplama değerlerinden daha yüksek bir seviyede kredi verebilirler.