Ve sonunda beklenen sonuçlar açıklandı! ÖSYM az önce duyurdu: T.C. Kimlik Numaranızla hemen kontrol edin

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından çok önemli bir duyuru yapıldı. Yapılan duyuruda beklenen yerleştirme sonuçlarının açıklandığı belirtildi.

Ve sonunda beklenen sonuçlar açıklandı! ÖSYM az önce duyurdu

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2023-2024 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarına 25 Eylül 2023 tarihinde saat 10.30’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecektir.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI 

Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2023-2024 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri 25 Eylül 2023 tarihinde ÖSYM tarafından açıklandı. Bu sonuçlara göre, 2 milyon 433 bin 219 adayın katıldığı YKS’de tercih yapan 1 milyon 48 bin 181 adaydan 49 bin 689’u ek yerleştirme ile bir programa yerleşti. Ek yerleştirme ile yerleşen adayların yüzde 52,5’i kadın, yüzde 47,5’i erkek oldu.

Ek yerleştirme sonuçlarına göre, en çok tercih edilen programlar arasında; Hukuk, Tıp, Mühendislik, Eğitim ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri yer aldı. Ayrıca, ek yerleştirme ile yerleşen adayların yüzde 77’si lisans, yüzde 23’ü ön lisans programlarına kayıt hakkı kazandı.

KAYIT TARİHLERİ

Ek yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri ise 27 Eylül-3 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, kayıt için yerleştikleri yükseköğretim kurumunun web sayfasında ilan edilen belgeler ile birlikte ilgili birime başvuracaklar. Elektronik kayıt yapmak isteyen adaylar ise e-Devlet üzerinden 27-29 Eylül 2023 tarihleri arasında kayıtlarını tamamlayabilecekler.

Ek yerleştirme sonuçları, üniversite hayalleri kuran binlerce aday için sevinçli bir haber oldu. YKS’de tercih yapmış ancak ilk yerleştirmede bir programa yerleşememiş olan adaylar, ek yerleştirme ile istedikleri bölümlere girmeyi başardılar. 

YAPILAN DUYURU

Ve sonunda beklenen sonuçlar açıklandı! ÖSYM az önce duyurdu: T.C. Kimlik Numaranızla hemen kontrol edin

SONRAKİ HABER