Ve sonunda beklenen haber geldi! 8 Mayıs müjdesi resmen duyuruldu: Yarın belli oluyor

Bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer çok önemli açıklamalarda bulunarak müjdeyi verdi.

Ve sonunda beklenen haber geldi! 8 Mayıs müjdesi resmen duyuruldu

Gelen bir son dakika haberine göre bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer önemli açıklamalarda bulundu ve eğitim gündemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Özer 8 Mayıs müjdesini verdi. Milli Eğitim Bakanı Bakan Özer yaptığı açıklamasında yarın tek seferde en yüksek sayıda öğretmen atamasının yapılacağını paylaştı. Bakan Özer konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

45 BİN ATAMA 

"Tek seferde en yüksek sayıda öğretmen ataması yani 45 bin öğretmen atamasını da yarın itibariyle gerçekleştireceğiz. İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 45 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz. Bu da son yıllardaki tek seferde en yüksek öğretmen ataması. Bu atamalarda ağırlığı deprem bölgesine veriyoruz, yaklaşık yüzde ellisini…"

BAKAN ÖZER'İN AÇIKLAMALARI 

Bakan Özer, bugün 24 TV canlı yayınına katıldı ve çok önemli açıklamalarda bulundu. Bsakan Özer açıklamalarında soruları yanıtladı ve merak edilenleri aktardı. Bakan Özer'in açıklamaları ise şöyle oldu:

8 MAYIS MÜJDESİ GELDİ 

"Geçtiğimiz günlerde 3 bin 500 engelli öğretmen ataması yaptık. Ondan önce 5 bin idari personel mühendis, diyetisyen, hemşire alımını gerçekleştirdik. Hatta engelli öğretmen atamasında Sayın Cumhurbaşkanımız sürpriz yaptı. Başvurup da atanamayan tüm engelli öğretmenleri de atamış olduk. Son yirmi yıl içinde tek seferde yapılan en büyük engelli öğretmen ataması. Tek seferde 4 bine yakın engelli öğretmen atamasını gerçekleştirdik. Yine tek seferde en yüksek sayıda öğretmen ataması yani 45 bin öğretmen atamasını da yarın itibariyle gerçekleştireceğiz. İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 45 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz. Bu da son yıllardaki tek seferde en yüksek öğretmen ataması. Bu atamalarda ağırlığı deprem bölgesine veriyoruz, yaklaşık yüzde ellisini..

PROBLEMLER ÇÖZÜLDÜ

Yani okullaşma problemini çözmüşler, eğitime erişim problemini çözmüşler ve son yetmiş yılda eğitimin kalitesini arttırmayla ilgili tüm odaklarını, tüm projelerini gerçekleştirmişler. Bize bakıyoruz 2000’li yıllarda eğitimde sınıfta kaldığımızı görüyoruz. Beş yaştaki okullaşma oranı yüzde 11. Lisede yani ortaöğretimdeki okullaşma oran yüzde 44. Bakın bunlar gençlerimiz, lise öğrencilerimiz. Yani liseye gitmesi gereken öğrenci grubunun sadece 44 tanesi okulda, 56 tanesi dışarıda. Yükseköğretim de aynı şekilde. Yükseköğretim net okullaşma oranları yüzde 14’ler seviyesinde. Rekabet için sadece doğal kaynakların olması gerekmiyor. Beşeri sermayeniz, yani insan kaynağınızın eğitimle buluşması ve mümkünse her kişinin sosyoekonomik arka planına bakmaksızın nitelikli eğitim erişmesini sağlamanız lazım. Çünkü geleceğe attığımız tohum eğitim üzerinden gerçekleşiyor. İşte Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı son yirmi yıldaki eğitimdeki yaptığı şey, bu gecikmeyi ortadan kaldırmak. Bunun için üç kanaldan eş zamanlı ilerlerdi. Birinci kanal; fiziki imkan oluşturmak yani okul yapmak, derslik yapmak… Bölge veya il ilçe ayrımı yapmaksızın doğuya ne yapılıyorsa Ankara’ya da aynısı yapılıyor, Karadeniz’e de aynısı, Muğla’ya da aynısı, Tekirdağ’a da, Kırklareli’ye de aynısı yapılıyor"

SONRAKİ HABER