Türk-iş gelir vergisinde yeni düzenleme talebinde bulundu

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Kadın Çalışmaları Toplantısı'nda gelir vergisi için yeni düzenleme talebinde bulundu.

Türk-iş gelir vergisinde yeni düzenleme talebinde bulundu

Bugün gerçekleşen Kadın Çalışmaları Toplantısı'nda konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, çalışan kişilerin gelir vergisi ile ilgili sorunlarında ve bu sorunların çözülmesine dair nasıl bir yol izlenebileceğinden bahsetti. Atalay konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı; 

VERGİ KONUSUNA ÇÖZÜM BULMAK LAZIM 

Çalışan kişilerin gelir vergisi nedeniyle oldukça sıkıntılar yaşadığından bahseden Atalay, "Mesela 10 bin lira ücret alan bir işçide, ocak ayında 630 lira vergi kesintisi yapılırken, eylül-ekim aylarında ücretinde 1900 liraya yakın kesinti yapılıyor. Bu sürdürülebilir bir şey değil. İşçiye ocak ayında verilen ücret aralık ayında da verilmeli. Bu vergi konusunu anlatıyoruz ama Hazine Bakanı ya duymuyor ya görmüyor. Vergi konusu dayanılacak gibi değil buna bir çözüm bulmak lazım." dedi. 

Bunun yanı sıra da son dönemde en çok dile getirilen konulardan biri olan EYT ve taşeron işçi konusunda beklentileri karşılaması ve bu sayede de ülkenin gündeminden sorunların çözülmüş haliyle çıkarılmasının gerektiği konuşuldu. 

BÜTÜN PARTİLER EL ATMALI 

Konuyu tek tek kurumların, bakanların ya da siyasi iktidarların gündeme getirmesinin herhangi bir şekilde çözüme kavuşmasında fayda sağlamayacağını belirten Atalay, bu nedenle tüm siyasi partilerin kurumlar ve bakanlıklar ile bir olarak konuya el atması gerektiğinden bahsetti. Konuya ilişkin, "Çalışma Bakanı, zaman zaman bizim söylediğimiz şeyleri ifade ediyor. Çalışma Bakanı, tek başına burada yeterli gelmez, gücü yetmez. Siyasi iktidarın da gücü yetmez. Bütün partiler, bu meseleye el atmazlarsa biz bu meseleyi çözemeyiz" şeklinde açıklamalarda bulundu. 

SONRAKİ HABER