Sırrı Sakik’in Kayyum Eleştirisi: Bizim Para Pulla İşimiz Yok

Sırrı Sakik’in Kayyum Eleştirisi: Bizim Para Pulla İşimiz Yok
Ağrı Milletvekili Sırrı Sakik, kayyumlarla ilgili eleştirilerde bulundu. Sakik, AKP’li belediye başkanının hırsızlık yaptığını ve kendisinin yerine kayyum atandığını söyledi. Sakik, kayyumların da hırsızlık yaptığını iddia etti. Sakik, kendisinin ve arkadaşlarının para pulla işi olmadığını, inançlı

Ağrı Milletvekili Sırrı Sakik, AKP’li belediye başkanının hırsızlık yaptığını ve kendisinin yerine kayyum atandığını söyledi. Sakik, kayyumların da hırsızlık yaptığını iddia etti. Sakik, kendisinin ve arkadaşlarının para pulla işi olmadığını, inançlı ve mücadeleci olduklarını belirtti. Sakik, kayyumlarla ilgili bir komisyon kurulmasını ve araştırılmasını istedi. Sakik, AKP’yi kendi cenahında araştırma yapmaya çağırdı.

Ağrı Milletvekili Sırrı Sakik, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, kayyumlarla ilgili eleştirilerde bulundu. Sakik, 2014 yılında Ağrı’ya gittiklerinde, halkın AKP’li belediye başkanını hırsızlıkla suçladığını anlattı. Sakik, o dönem Binali Yıldırım’ın kente geldiğinde, halkın tepki gösterdiğini ve hırsızları korumakla itham ettiğini söyledi. Sakik, kendisinin iki seçimi üst üste aldığını, kentin borçlarını ödediğini ve yatırım yaptığını ifade etti. Sakik, sonrasında kayyum atandığını ve bunun Başbakan ve İçişleri Bakanı tarafından kararlaştırıldığını aktardı. Sakik, Ağrı Milletvekili Cesim Gökçe’nin kendisini savunduğunu, ancak kayyumun yine de atandığını belirtti.

Sakik, kendisinin ve arkadaşlarının para pulla işi olmadığını, maaş bile almadıklarını vurguladı. Sakik, kayyumların ise hırsızlık yaptıklarını iddia etti. Sakik, kayyumlarla ilgili olarak Parlamento’da bir komisyon kurulmasını ve birebir araştırılmasını talep etti. Sakik, AKP’yi kendi cenahında araştırma yapmaya çağırdı. Sakik, inançlı ve mücadeleci olduklarını, bedel ödediklerini söyledi. Konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

“Hırsız var!” diyorlardı

''Ama asıl bizim konumuz, Akbaşoğlu biraz önce yine kayyumlarla ilgili birçok şey söyledi. Bakın, dün de burada, çok açık, net, yüksek sesle seslendirdim; 2014 yılında Ağrı’ya gittiğimizde, bir şehir bağırıyordu: “Bu şehirde hırsız var! AKP'li Belediye Başkanı ve oradaki yöneticiler hırsız!” Bağırıyorlardı ve sonra Kürtçe bağırıyorlardı: “Hırsız var!” diyorlardı. 2 kez üst üste seçim aldık, hani İstanbul’da seçimler 2 kez yeniden yapıldı ya, Ağrı'da da… Hatta o dönem Binali Yıldırım kente geldiğinde, bir kent ayaklandı ve gittiler dediler ki: “Ya, siz niye geldiniz, burada hırsız var; siz hırsızları kollama koruma adına mı geldiniz?”

Ben göğsümü siper ede ede gittim, Binali Bey’i eczaneden, oradan alıp geldik. Sonra, 2 seçimi üst üste aldık. Kent boğazına kadar borçluydu, bütün borçlar ödendi. Eski para birimiyle söylüyorum: 150 trilyon borç ödedik, 150 trilyon yatırım yaptık ve sonrasında kayyum atandığında Ankara'da toplantılar yapıldı. Toplantıda Başbakan var, İçişleri Bakanı var ve İçişleri Bakanı “Sayın Sakik’ı görevden alacağız.” diyor. Başbakan diyor ki: “Ya, bir kent bundan memnun.”

Hani para pul ilişkisi

Bakın, borç yok, harç yok. Diyorsunuz ya: “Hendek var, dağa bayıra para gitti.” Orada maaş almıyor bu belediye başkanı. Sizin Ağrı Milletvekiliniz Cesim Gökçe toplantıda şunu söylüyor: “Siz eğer Sakik’ı görevden alırsanız biz o şehre gidemeyiz. Bir şehir dualarla bunu kolluyor, koruyor.” Ama ne oldu biliyor musunuz? Benim yerime kayyum atadınız. Ne oldu biliyor musunuz? Hani para pul ilişkisi… Ya bir adam maaş bile almıyorsa ne parası, ne pulu. Bu benim bütün arkadaşlarımın da yargılanan bütün arkadaşlarımızın da akçeli işlerle ilişkimiz yok. Bunu gidip arayacaksanız kendi cenahınızda arayın, gidin kayyumların neler yaptığını, gidin onları görün, ne hırsızlıklar yaptığını gidin onları görün.

Gelin hep beraber -dün de söyledik bugün de söylüyoruz- şu Parlamento gelsin bir komisyon oluştursun, gidelim birebir bunları araştıralım. İkide bir bize dönüp “Yok efendim şunu yaptılar, bunu yaptılar.” Yani çok fazla kamuoyunu yanıltacak bir bilgi birikiminiz yok. Size teşekkür ediyorum.

Bize her gün bu kayyumlarla gelin, size okkalı cevaplar verelim. Valla bizim bir tek arkadaşımızın para pulla işi yok; bunun altını çizerek söylüyoruz. Siz bu geleneği, bu mücadeleyi tanımıyorsunuz. Hani inancı olmayan insanların para pulla ilişkisi olur, biz vallahi iliklerimize kadar inançlıyız ve bir mücadelenin ürünüyüz, onun için bedel ödüyoruz diyor, hepinize teşekkür ediyorum.'' dedi.