Sağlık Bakanı Fahrettin Koca performansa göre ek ödeme yönetmeliğinin kaldırıldığını duyurdu

Türkiye'de son günlerde sürekli konuşulan gündem maddeleri arasında yer alan sağlıkta ek ödemelerin performansa göre olması ile ilgili Bakan Koca'dan açıklama geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca performansa göre ek ödeme yönetmeliğinin kaldırıldığını duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca performansa göre ek ödeme yönetmeliğinin kaldırıldığını duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca performansa göre ek ödeme yönetmeliğinin kaldırıldığını duyurdu - Türkiye'de son günlerde sürekli konuşulan gündem maddeleri arasında yer alan sağlıkta ek ödemelerin performansa göre olması ile ilgili Bakan Koca'dan açıklama geldi. Fahrettin Koca ek ödeme yönetmeliği ile ilgili resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar..

EK ÖDEME YÖNETMELİĞİ TAMAMEN KALKTI

"Performansa göre ek ödeme yönetmeliği tamamen kaldırıldı. Yeni yönetmelik, döner sermaye hak eden herkese taban ek ödeme getirdi. Hastanelerimizde ise ayrıca, kaynak kullanım verimliliği, finansal sürdürülebilirlik ile çalışanların bireysel ve klinik iş yükleri, görev tanımları ve görev yaptıkları birim ile hizmetin elde edilme maliyeti dikkate alınarak, değişen miktarlarda teşvik ödemesi yapılacak. Sabit ödeme ve taban ödemesinden emeklilik primi kesilmiyor. Kesilmesinin emekliliğe zaten bir katkısı yok. Zira Haziran 2022'de çıkan 7411 Sayılı Kanunla doktorların emekli aylığı, 2008'den sonra göreve başlayanları da kapsayacak şekilde pirime bağlı olmaksızın artırıldı" ifadelerini kaydetti.

"Sağlık çalışanlarına yapılan her ödeme kalemi ayrı ayrı olacak, hiçbiri diğerinden mahsuplaşılmayacak. Bahsi geçen mahsuplaşma ifadesi, döner sermaye hesabı ile merkezi yönetim bütçesi arasındaki teknik bir hususla ilgilidir. Sağlık çalışanı ile pratikte bir anlamı yoktur" 

"Taban ödeme olarak belirtilen kısmın çoğu genel bütçe sabit mahsuplaşmasına mı giriyor ?" sorusuna da açıklık getiren Bakan Koca, "Hayır. Böyle bir durum söz konusu değil. Eskiden performans ödemesi içinde döner sermayeden verilen sabit ek ödeme merkezi yönetim bütçesinden maaşa eklenerek verilecek. Ancak, mahsuplaşma, bu hesapların muhasebeleştirilmesi ile ilgili bir husustur; kişilerin geliri ile ilgisi yoktur" dedi.

YILLIK İZNİN 12 GÜNÜNDE KESİNTİ OLMAYACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamasında "Yıllık iznin 12 gününde hiçbir kesinti olmayacak. Ayrıca hastalık nedeniyle raporlu olunan günlerde de kesinti yapılmayacak. Teşvik ödemesinden ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında görev yapan sağlık çalışanları yararlanacak" dedi.

SONRAKİ HABER