Sağlık Bakanı açıkladı: Tokat'ta bir hastanede hastaya şiddet uygulayan kişilerin cezası belli oldu!

Son dakika haberine göre Tokat'ta bir özel hastanede yoğun bakımdaki hastaya şiddet uygulayan o sağlık çalışanlarının cezası belli oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

Sağlık Bakanı açıkladı: Tokat'ta bir hastanede hastaya şiddet uygulayan kişilerin cezası belli oldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Tokat'ta gerçekleşen bu akıl almaz olay sonucunda sağlık çalışanlarının almış olduğu cezayı sosyal medya hesabından kamuoyuna duyurdu. Koca "Tokat'ta faaliyeti halen durdurulmuş olan özel hastanedeki hastaya kötü muamele sebebiyle 2 sağlık personelinden biri 3 yıl süreyle meslekten men edildi. Diğer sağlık personeli 6 aylık mesleki eğitimden geçmek zorunda, artık yoğun bakımda çalışamaz." ifadelerini kullandı. 

Tokat'ta bir özel hastanede yaklaşık 5 6 ay önceden çekilmiş videolar sosyal medya platformuna düştü.  Bu görüntülere kayıtsız kalmayan Sağlık Bakanı o sağlık çalışanlar hakkında işlem başlatıldığını duyurmuştu. Bugün Tokat'ta gerçekleşen olay için verilen ceza belli oldu. Videoda yoğun bakımda kalan bir hastaya sağlık çalışanları tarafından feci bir şekilde şiddet uygulandığı görüldüğü. 

Biri kadın biri erkek sağlık çalışanı yoğun bakımda bulunan hastanın çarşafla yüzünü kapatıp boğazını sıkarak işkence ettiler. Bunun üzerine hareket geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden "Tokat Medical Park hastanesinde kaydedildiği belirtilen, bir hastanın bazı çalışanlarca şiddete maruz kaldığını gösteren görüntüler üzüntü verici ve kabul edilemezdir. Bakanlığımız ilgili hastanede derhal soruşturma başlatmıştır. Gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın" ifadeleri ile bu çalışanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

HASTANENİN FAALİYETLERİ DURDURULDU

Bunun üzerine yapılan ilk iş hastanenin faaliyetlerinin durdurulmuş olması oldu. Bu konu ile ilgili Koca açıklamalarda bulunmuştu. İşte Koca'nın açıklamaları; "Yoğun bakım servisinde bir hastanın çalışanlarca maruz kaldığı şiddet/ kötü muamele görüntüleri kamuoyuna dün yansıyan özel hastanenin faaliyeti, Bakanlığımızca acilen başlatılan soruşturma gereği durdurulmuştur. Sağlıkta hiç kimsenin güven sarsıcı fiiline toleransımız yoktur" dedi.

MESLEKTEN MEN CEZASI

Faaliyeti durdurulan hastane çalışanları hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. Bakan Kocasağlık çalışanlarının almış olduğu ceza ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinde şu açıklamalarda bulundu; "Tokat'ta faaliyeti halen durdurulmuş olan özel hastanedeki olay sebebiyle yürütülen soruşturma sonucunda, yoğun bakım servisindeki bir hastaya karşı şiddet/ kötü muamele gösteren 2 yoğun bakım çalışanına verilen Cezalar Sağlık Meslekleri Kurulunda bugün karara bağlandı. Söz konusu 2 sağlık personelinden biri 3 yıl süreyle meslekten men edildi. Süre sonunda, bir sağlık kurumunda çalışabilmesi için, 18 aylık mesleki ve etik eğitimi alma mecburiyeti var ve tekrar bir yoğun bakımda çalışması söz konusu değildir" dedi.

SONRAKİ HABER