Öğrencilere kötü haber: Yüzde 233 zamlandı

Öğrencilere kötü haber bugün geldi. Yemekhane ücretlerine yüzde 233 zam yapıldı. Süleyman Taha Kılıç'ın önderliğindeki öğrenci ve akademisyenler, zammın kabul edilemez olduğunu ve ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen öğrenci grubuna bu zorlukların yansıtılmaması gerektiğini vurguladılar.

Öğrencilere kötü haber: Yüzde 233 zamlandı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ), öğrenci yemek ücretlerine %233'lük dikkat çekici bir artış yapıldı. Daha önce 6 lira olan yemek ücretleri, bu zamla birlikte 20 liraya yükseltildi.

Öğrenciler ve Samsun Tabip Odası Tıp Öğrencileri Kolu, bu zam karşısında büyük tepki gösterdiler. Öğrenciler adına açıklama yapan Süleyman Taha Kılıç, yapılan zammın kabul edilemez olduğunu belirtti. Kılıç, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarının çok üstünde olan bu zammın, hiçbir gerekçe gösterilmeden yapıldığını vurguladı.

Diğer üniversitelerde böyle bir artışın olmadığını ve OMÜ'nün daha fazla imkana sahip olduğunu ifade ederek, bu durumun öğrencilerde hayal kırıklığı yarattığını dile getirdi. Ayrıca, yemek porsiyonlarının yıllar içinde azaldığını ve buna rağmen yemek fiyatlarının sürekli arttığını, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kılıç, ülkede artan üniversite öğrencisi intiharlarının bir nedeninin ekonomik sıkıntılar olduğunu belirtti ve yetkilileri yemek kalitesini ve fiyatını gözden geçirmeye çağırdı.

ÖMÜ yetkilileri ise yapılan zammı doğrulayarak, yemek fiyatlarının 6 TL'den 20 TL'ye yükseltildiğini ve normalde bir öğünün maliyetinin 60 TL olduğunu, bu maliyetin üçte birinin öğrencilere yansıtıldığını açıkladılar​

SONRAKİ HABER